GeriGündem Rusya’dan ABD’ye: Türkiye’deki bulguyu araştırmadınız bile
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rusya’dan ABD’ye: Türkiye’deki bulguyu araştırmadınız bile

Rusya’dan ABD’ye: Türkiye’deki bulguyu araştırmadınız bile
refid:23514514 ilişkili resim dosyası

ABD yönetiminin, “Esad güçlerinin toplu katliam derecesinde olmasa bile kimyasal silah kullandığını tespit etmiş bulunuyoruz” şeklindeki dünkü açıklamasına bugün Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'dan “Türkiye’deki kimyasal bulguyu araştırmadınız bile. Ayrıca cephede kazanan taraf kimyasal silah neden kullansın. Üstelik ne ABD ne İngiltere ne de Fransa, Suriye’den gelen kan numunelerinin kurallara uygun alındığının garantisini veremiyor” şeklinde tepki geldi.

İtalya Dışişleri Bakanı Emma Bonino ile yaptığı ikili görüşme sonrası Suriye’de kimyasal silah konusuna değinen Lavrov, “Suriye’nin herhangi bir yerinde birilerinin birtakım kimyasal silahlar kullandığına dair olan söylentiler bizde tedirginlik yaratıyor. Batılı müttefiklerimiz nedense Türkiye’de kimyasal materyaller ele geçirildiğinde hiçbir tepki vermedi ve araştırma yapma gereği bile duymadı. Şimdi ise çıkıp 'Esad güçleri kimyasal silah kullanmıştır' demekten çekinmiyorlar" dedi.

Suriye hükümeti güçlerinin başarılı operasyonlar yürütürken kimyasal silah kullanmaya tenezzül etmelerinin abes bir durum olduğunun altını da çizen Lavrov, “Biz defalarca bunu söyledik. Bir kez daha tekrarlıyorum. Suriye yönetimi daha geçen yıl Rusya’ya elinde bulunan kimyasal silahları iç ihtilafta kullanmayacağı garantisi vermişti. Şam’ın verdiği bu sözü biz de Batılı ülke yönetimleriyle paylaşmıştık” şeklinde konuştu.

ABD’nin eline geçen kimyasal bulguların elde edilme şeklini de eleştiren Rus Dışişleri Bakanı, “Kanıt olarak gösterilen kan numuneleri Uluslararası Kimyasal Silahların Denetimi prosedürlerine uygun olarak ABD'nin eline geçmemiştir. Kan örneklerinin Suriye’de alındıkları noktadan sonra batıya nasıl getirildikleri bir dizi soru işaretleri içeriyor. ABD, İngiltere ve Fransa örneklerin ellerine orijinal halde geçtiğinin garantisini veremiyor. Bu durumda kaynağı şüpheli delillerle Suriye yönetimi kimyasal silah kullanmıştır denemez” dedi.
 
"UÇUŞA YASAK BÖLGE HUKUK İHLALİ OLUR"

Suriye üzerinde gerekçesi ne olursa olsun ABD tarafından uçuşa yasak bölge oluşturma olası adımlarının uluslararası hukukun çiğnenmesi anlamına geleceğini de açıklamasında belirten Lavrov, “Amerikan uçaklarıyla Patriot bataryaları Ürdün’de konuşlanacağı söyleniyor. Ama biz çocuk değiliz.  ABD yönetimi Suriye üzerinde uçuşa yasak bölge kurması her haliyle uluslararası hukukun çiğneneceği anlamına geliyor. ABD'nin gerekçesi ne olursa olsun Suriye üzerinde olası bir uçuşa yasak bölge oluşturmasının uluslararası hukukun çiğnenmesi anlamına geleceğini de açıklamasında belirten Rus Dışişleri Bakanı, "Amerikan uçakları ve Patriot bataryalarının Ürdün'de konuşlanacağı söyleniyor. Ama biz çocuk değiliz. Bu silahların burada kimi hedef alacağını hepimiz gayet iyi biliyoruz. ABD yönetiminin Suriye üzerinde uçuşa yasak bölge kurması her haliyle uluslararası hukukun çiğneneceği anlamına geliyor. ABD yönetimi yapıcı olmayan bu tür davranışlar yerine Rusya ile birlikte daha önce kararlaştırılan İkinci Suriye Konferansı'nın düzenlenmesi için çalışmalar yapmasının daha yararlı olacağını düşünüyoruz” diye konuştu.
 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle