Gündem Haberleri

  Rusya Batı'ya sert çıktı

  Hürriyet Planet
  18.01.2012 - 11:08 | Son Güncelleme:

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye’ye yeni yaptırımlar uygulanması ya da asker konuşlandırılması gibi seçenekleri reddedeceklerini açıkladı. Lavrov, İran'a olası bir müdahalenin sonuçları konusunda da uyarıda bulundu.

  Lavrov, gazetecilere verdiği olağan dış politika brifinginde, “Bizim için kırmızı çizgiler çok net biçimde çizilmiş durumda. Yaptırımları desteklemeyeceğiz” dedi.

   

  Lavrov, “Eğer birileri ne pahasına olursa olsun güç kullanmaya kalkarsa, onları önlememiz mümkün olmaz. Ama çok istiyorlarsa bırakalım kendi girişimleriyle ve kendi vicdanlarıyla hareket etsinler. BM Güvenlik Konseyi’nden onay alamayacaklar” diye konuştu

   

  Rusya Dışişleri Bakanı, Suriye’ye askeri operasyon düzenlemek isteyen hangi ülke olursa olsun, “Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden yetki alamayacağını” belirterek, Pazartesi günü Konsey'in gündemine sundukları tasarının amacının bir dış müdahalenin herhangi bir şekilde meşru kabul edilemeyeceğini göstermek olduğunu söyledi.

   

  İRAN UYARISI

  İran'a olası bir operasyonun sonuçlarının da "felaket" olacağını savunan Lavrov, böyle bir durumda Sünniler ile Şiiler arasındaki bölünmenin daha da derinleşeceğini savundu.

   

  Lavrov, Suriye ve İran çevresindeki durumun İslam dünyasının bütünlüğüne yönelik de bir tehdit olduğunu belirterek, İslam dünyasında Şii ve Sünniler arasında ciddi bölünmelerin yaşanabileceği uyarısında bulundu.

   

  Amerikalıların Irak'tan çekilmesinin ardından durumun çok daha kötü hale geldiğini, Suriye ve Yemen'de de durumun iyi olmadığını ifade eden Lavrov, “Türkiye ve İran'ın da bu süreçlerde etkin olmaya çalışmasını göz önünde bulundurduğunuzda bu gelişmeler endişe uyandırdığı gibi İslam dünyasında Şiiler ve Sünniler arasındaki derin çelişkiler de ortaya çıkıyor. Bu eğilim durdurulmazsa İslam dünyası içinde büyük çatışmalara yol açabilir” diye konuştu.

   

  TEK TARAFLI YAPTIRIMLARA UYMAYIZ

  Lavrov, Batılı ülkeleri de Suriye'de muhalif militanların düzenlediği saldırılara ve muhaliflere aktarılan silahlara göz yummakla da suçladı.

   

  Dışişleri Bakanı, Rusya’nın Avrupa Birliği’nin silah ambargosuna rağmen, Suriye’ye silah ve mühimmat gönderildiği şüpheleriyle ilgili bir açıklama yapmak ya da bahane sunmak zorunda olmadığını ifade etti.

   

  Lavrov, “Hatta ABD’nin BM temsilcisi Susan Rice’ın, bu konuda bilgilendirilmeyi istediğini duydum” dedi.

   

  Rusya’nın uluslararası hukuka tam riayet içinde olduğunun altını çizen Dışişleri Bakanı, başka ülkelerin dayattığı tek taraflı yaptırımlara uymayacaklarını söyledi.

   

  Lavrov, “Herhangi bir uluslararası anlaşmayı ya da BM Güvenlik Konseyi kararını ihlal etmiş değiliz. Suriye’yle sadece uluslararası hukukun yasaklamadığı ürünlerin ticaretini yapıyoruz” dedi.

   

  60 TON "TEHLİKELİ MADDE" 

  Lavrov’un sözünü ettiği Chariot gemisi, geçtiğimiz hafta, yakıt almak için girdiği Limassol Limanı’nda 60 ton silah ve mühimmat taşıdığı gerekçesiyle durdurulmuştu. AB’nin yaptırımları dolayısıyla limandan çıkışına izin verilmeyen gemi, rotasını Türkiye’ye çevirdiğini öne sürerek yeniden yola çıkmıştı. Daha sonra Suriye’nin Tartus Limanı’na yanaştığı bildirilen gemi oradan Türkiye’ye geldi.

   

  Yapılan resmi açıklamada geminin Tartus’a 60 ton “tehlikeli madde” bıraktığı belirtildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı