Gündem Haberleri

  Rusya-Azerbaycan ilişkileri 'stratejik ortaklık' seviyesinde

  MOSKOVA (A.A)
  20.02.2006 - 12:15 | Son Güncelleme:

  Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mihail Kaminin, Azerbaycan ile ilişkilerinin “stratejik ortaklık” seviyesine yükseldiğini söyledi.

  Kaminin, Rus haber ajansı RİA Novosti'ye yaptığı açıklamada, ”Taraflar (Rusya ve Azerbaycan), ikili işbirliğini ilgilendiren çeşitli konularda görüş alışverişinde bulunuyor, siyasi iletişimi ilerletmek, ticari ve ekonomik temasların seviyesiyle kalitesini geliştirmek için gerekli önlemleri alıyor” dedi.

  Rusya ile Azerbaycan arasındaki ticaret hacminin geçen yıl yüzde 40 oranında artarak 1 milyar dolar seviyesine yükseldiğini söyleyen Kaminin, iki ülkenin petrol, enerji, sanayi ve ulaştırma alanlarındaki işbirliğini de artırdığını kaydetti.

  “YUKARI KARABAĞ SORUNUNUN ÇÖZÜMÜNDE GARANTÖRLÜK”

  Azerbaycan ve Ermenistan'ın bir uzlaşmaya varması halinde Rusya'nın Yukarı Karabağ'daki Ermeni işgali sorununun çözümünün garantörlüğünü yapmaya hazır olduğunu ifade eden Kaminin, bu soruna çözüm bulunmamasının Kafkasya'daki tüm ülkeleri kaygılandırdığını söyledi.

  Rusya'nın Yukarı Karabağ sorununun çözümüne aktif şekilde katkıda bulunmaya devam edeceğini belirten Kaminin, “Yukarı Karabağ sorununda nihai bir çözümün tarafların asıl sorumluluğu almasıyla bulunacağı gerçeğine göre hareket etmekteyiz. Rusya, taraflara uygun olacak bir çözümü desteklemeye ve tarafların uzlaşmaya varması halinde bu çözümün garantörü olmaya hazırdır” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı