GeriGündem Rusya: Apo bizde yok
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rusya: Apo bizde yok

Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov, yapılan soruşturma sonunda, bölücü terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan'ın Rusya topraklarında bulunmadığını resmen ilan etti. İvanov, dün yaptığı basın toplantısında, Türk gazetecilerin sorusu üzerine, ‘‘Bugün bu sonucu artık açıklayabilirim’’ dedi.

İvanov, bebek katili Apo'nun Rusya topraklarında bulunduğu yolunda basında çıkan haberler üzerine, konuyu Başbakan Yevgeni Primakov'un emriyle ve büyük bir titizlikle araştırdıklarını belirtti. İvanov, ‘‘Araştırmanın sonucunda artık resmen ilan edebilirim ki, Öcalan Rusya topraklarında değil’’ dedi.

Rusya İç İstihbarat Servisi Başkan Yardımcısı General Valentin Sobolev de yaptığı açıklamada, ‘‘Öcalan, içinde bulunduğumuz şu gün, şu an Rusya topraklarında değil’’ ifadesini kullandı. Sobolev, ‘‘Türkiye ve İtalya hükümetlerinden gelen talep üzerine, Öcalan'ın ülkemizde olup olmadığını, gereken her şekilde araştırdık. Aldığımız sonuç, kendisinin şu gün Rusya'da bulunmadığı şeklinde’’ diye konuştu.

Rus yetkililerin çok net ifadeler kullanması dikkat çekti. Yaptıkları soruşturmanın sonucunu ilk kez açıklayan Rus yetkililer soruşturmanın sürdüğü belirtilen dönemlerde ise ‘‘Öcalan adında biri Rusya'ya giriş yapmadı’’ diyerek, bölücübaşının Rusya'ya kayıtsız giriş yapma veya sahte isimle Rusya'da bulunma ihtimaline kapıyı açık bırakıyorlardı. Dünkü açıklamalar, kapıyı tüm bu ihtimallere kapadı ve Apo'nun Rusya topraklarını artık terketmiş olduğu izlenimini doğurdu.

KARABAĞ: BİZDE DE YOK

Uluslararası basında Apo'ya kucak açtıkları iddia edilen Azerbaycan'ın Karabağ bölgesini işgal altında tutan Ermeniler'in kurduğu yasadışı yönetim de, bebek katilinin bölgede bulunduğu ya da buraya gideceği yolundaki iddiaları yalanladı. Rusya'da yayınlanan Kommersant gazetesinde önceki gün yer alan haberle ilgili bir açıklama yapan yasadışı Ermeni yönetiminin sözde dışişleri bakanı Nayra Mielkumyan, şunları söyledi:

‘‘Ne Öcalan, ne de temsilcileri, Dağlık Karabağ yetkilileri ile temas kurmaya çalıştı. Dolayısıyla burada kalma ya da transit geçiş söz konusu değil.’’

APO, İTALYA'YI KULLANDI

Bu arada, İtalya'nın haftalık ‘L’espresso' dergisi, ‘Apolar geliyorlar, gidiyorlar ve meraklıları kalıyorlar’ başlığıyla verdiği haberde, olup bitenlerin İtalyan dış politikasını ciddiyetsiz bir duruma düşürdüğünü yazdı. Derginin son sayısında, Apo'nun İtalya'ya gelişinden gidişine kadar geçen olaylara geniş yer verdi. Bu sürecin İtalya'nın NATO'ya sadakati konusunda şüphelere yol açtığını belirten dergi, ‘‘NATO'nun anahtar ülkesi Türkiye ile ilişkiler tehlikeye atıldı, hatta kopma noktasına getirildi’’ diyerek hükümetin tutumunu eleştirdi. Dergi ‘‘Nasıl oluyor da, yıllardır terörizmle suçlanan Öcalan'a Başbakan D'Alema'nın isteği ve bazı grupların da katılımıyla siyasal sığınma talebinde bulunulabiliyor? Neticede, bir teröristin kendi propagandası için bir Avrupa ülkesini 2 ay kullanması çok üzücü’’ yorumunu yaptı.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle