GeriGündem Rusya, Akdeniz’de daimi savaş gemisi bulunduracak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  34
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rusya, Akdeniz’de daimi savaş gemisi bulunduracak

Rusya, Akdeniz’de daimi savaş gemisi bulunduracak
refid:22833848 ilişkili resim dosyası

Rusya Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Viktor Çirkov, Rusya’nın Suriye hadiseleri gölgesinde, ülkesinin bölgedeki çıkarlarının savunulması için Akdeniz sularında bundan böyle daimi esasta altı savaş gemisi bulunduracağını resmen açıkladı.

Rus ordusu yayın organlarından “Zvezda” televizyon kanalından açıklamayı yapan Amiral Çirkov, Savunma Bakanı Sergey Soygu’nun bir ay önce verdiği “Akdeniz’de daimi gücümüz kurulmalı” talimatının böylece yerine getirildiğini duyurmuş oldu. Amiral Çirkov açıklamasının devamında “Bölgede daimi olarak 5-6 savaş gemimiz bulunacak. Önceliği birinci sınıf kruvazör ve firkateynlere vereceğiz. Akdeniz’de daimi esasta konuşlandırılacak savaş gemilerimizin emir komuta merkezi Karadeniz Donanması olacak” dedi.

Moskova’nın böyle bir karar alması Rus savaş gemilerinin Türkiye boğazlarına sıkça konuk olacağı anlamına geliyor. Rusya’nın eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Viktor Kravçenko, geçtiğimiz günlerde ilan edilmeye hazırlanan Akdeniz filosu kararını eleştirerek, “Kuzey, Baltık ve Karadeniz donanmalarından oluşturulacak Akdeniz savaş filosu için ancak birer ikişer gemi verilebilir. Akdeniz’de bakım sorunları yaşayacak bu gemilerin su üstünde tutulabilmesi için Deniz Kuvvetleri’ne bütçeden ayrılan finansmanın büyük bölümünü harcamak zorunda kalacağız. Gemilerde sıkça rotasyon yapılması şart olacak. Akdeniz’de güç gösterisi yapacak halimiz yok” demişti.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle