Gündem Haberleri

  Rusya, ABD Kongresi'ne ikna heyeti gönderiyor

  Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA
  03.09.2013 - 01:34 | Son Güncelleme:

  Suriye’nin ABD tarafından vurulmasına katiyetle karşı çıkan Rusya, Başkan Obama’nın askeri operasyonun kaderini Kongre'ye devretmesi ardından Washington’a “Vurma kararı almayın”demek için ikna heyeti göndereceğini açıkladı.

  Rus parlamenter heyeti G20 zirvesi başlamadan Washington'da Kongre ile temasa geçmesi bekleniyor.

  Rusya parlamentosu üst kanadı Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko tarafından açıklanan Washington’a parlamenter heyeti gönderme kararı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından da desteklendi.

  Moskova dışındaki Novo Ogorevo konuk evinden ABD’ye parlamenter heyet gönderme kararıyla ilgili açıklama yapan Putin, “Zamanlama çok doğru. İnisiyatifi onaylıyorum. Rus ve Amerikan senatörler göz göze görüşerek birbirinin dilinden daha iyi anlayacağını düşünüyorum. Rusya, Suriye krizinde takındığı tavrı daha iyi izah etme fırsatı bulacaktır. Elbette Amerikalı senatörler de kendi tavırlarını bize daha iyi izah etme fırsatı elde etmiş olacaklar” açıklamasını yaptı.

  Rus parlamenter heyetinin Washington’a ikna turuna çıkacağı duyurulmasından birkaç saat önce yeni önemli bir açıklama yapan Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Suriye meselesi sadece bir Arap ülkesinde yaşanan kriz değil, Rusya’nın hayati ulusal çıkarlarını ilgilendiren bir meseledir” demişti.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı