Gündem Haberleri

  Rüşvetçi kim? davası

  Hürriyet Haber
  18.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Antalya Adliyesi, bu ay sonunda, ‘‘Rüşvet alan gazeteci kim?’’ sorusuna cevabın arandığı aylarca konuşulacak müthiş bir davaya tanıklık edecek.

  ANTALYA'da Eylül ayında düzenlenen bir kokteylde bazı turizmcilerin, bir gazetecinin turizmci bir şahıstan haber yapmama karşılığı iki daire ve bir otomobil aldığı yolundaki iddiaları yargıya taşındı. Antalya Gazeteciler Cemiyeti'nin suç duyurusu ile gazetelerde yayınlanan haberleri değerlendiren savcılık, soruşturma başlattı. Cemiyetin ihbarı üzerine, sanık sıfatıyla ifadesi alınan gazeteci Hüseyin Demir, iddiaları reddetti.

  'RÜŞVETÇİ ARANIYOR'

  Star Gazetesi Antalya Bölge Temsilcisi Hüseyin Demir, Hürriyet Akdeniz'de yayınlanan, ‘‘Rüşvetçi Aranıyor’’ başlıklı haberde, isim verilmemesine rağmen, kendisinin kastedildiğini ileri sürerek, Haber Müdürümüz Dursun Gündoğdu ve Hürriyet Gazetesi Sorumlu Müdürü Doğan Satmış hakkında dava açtı. Savcı iddianamesinde, haberde Demir'in isminin zikredilmediğini ancak tarif edildiğini vurguladı.

  CEMİYET BAŞKANI

  Cemiyet Başkanı Erdoğan Kahya, kendisine Hüseyin Demir ismini turizmci Mehmet Naci İrşadi'nin verdiğini açıkladı ve ‘‘Gazeteci arkadaşlar, bu kişinin çalıştığı kurumun Star Gazetesi olup olmadığını sordular. Ben de aramızda kalmak kaydıyla doğruladım’’ dedi. Anadolu Ajansı Bölge Müdürü Ali Ergin'in ifadesi ise şöyle: ‘‘Sayın İrşadi, rüşvet olayını anlattı ve başkanımızın kulağına bir isim fısıldadı. Başkana kim olduğunu sorduk, 'Star Gazetesi Antalya Temsilcisi' dedi.’’

  Demir: İki şüphem var

  Hüseyin Demir, Antalya Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ümit Ertem'e verdiği ifadesinde kendisini şöyle savundu: ‘‘Bu iddialar iftiradır. Bir süre önce meslektaşlarım Meriç Ateş, Ali Ergin, Tevfik Günay, Gürsel Kaya ve Erdoğan Kahya'nın bir işadamının kesesinden Kıbrıs'a tatile gittiklerini gazetemde haber yaptık.

  Benim tahminime göre bu kişiler strateji belirleyip hakkımda böyle bir iftira attılar. Muhtemelen neden bu olabilir. Bir başka neden de, cemiyet başkanı Erdoğan Kahya, Başbakanlık Basın Yayın İl Müdürü Meriç Ateş ve Yeni İleri Gazetesi Yazıişleri Müdürü Ahmet Dökdök'ün Muratpaşa Belediyesi Adalya Vakfı'ndan haketmedikleri halde çocuklarına burs almaları konusunu araştırmam olabilir.’’

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı