Gündem Haberleri

"Rusça" Ukrayna'yı karıştırdı

AA - Hürriyet Planet
04.07.2012 - 15:23 | Son Güncelleme:

Ukrayna Parlamentosu Rusça'nın bölgesel dil olmasını öngören yasa tasarısını onayladı. Tartışmalı yasa hem parlamentoda hem de sokaklarda gerginliğe neden oldu.

Ukrayna Parlamentosu'nda yapılan uzun görüşmeler sonrasında, Rusça'nın bölgesel dil olmasını öngören yasa tasarısının son kısmı da onaylandı.

Haziran ayında da yasa tasarısı gündeme gelmiş, ancak yaşanan tartışmalar nedeniyle yasanın bir kısmı kabul edilebilmişti.

PARLAMENTO ÖNÜNDE ÇATIŞMA ÇIKTI / FOTO GALERİ

Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in de onaylaması halinde, Rusça, ülke nüfusunun en az yüzde 10'u tarafından anadil olarak konuşulduğu bölgelerde, "bölgesel dil statüsü"nü elde edecek.

27 bölgesel-idari yapıdan oluşan Ukrayna'nın 13 bölgesinde Rusça'nın söz konusu statüyü kazanması bekleniyor. Bu bölgeler içinde, Kiev ve Sivastopol da yer alıyor.

Yasayla birlikte Ukraynaca ülkenin tek resmi dili olmaya devam edecek. Ancak parlamento, hükümet ve diğer kanun yapıcı-uygulayıcı organlar tarafından alınan kararlar, bölgesel dilde yayımlanabilecek.

Ayrıca televizyonlarda da bölgesel dilde yayınlar yapılacak.

PARLAMENTO BİNASI CİVARINDA OLAYLAR ÇIKTI

Tartışmalı yasa milletvekilleri tarafından görüşüldüğü sırada, parlamento binası dışında da olaylar çıktı. Yasaya karşı çıkan göstericiler polisle çatıştı. Bu esnada bazı göstericilerin yanlarında getirdiği biber gazlarını polise sıktığı gözlendi.

PARLAMENTO BAŞKANI İSTİFA ETTİ

Rusça'nın bölgesel dil olmasına karşı Parlamento Başkanı Vladimir Litvin, bu karara karşı olduğunu ve istifa ettiğini açıkladı. Litvin, istifa dilekçesinin biran önce işleme koyulmasını istedi.

YANUKOVİÇ: ERKEN SEÇİM OLABİLİR

Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç, Litvin'in istifa dilekçesini sunmasının ardından Parlamentodaki bazı gruplarla görüşme yaptı. Görüşme sonrası cumhurbaşkanlığı ofisinden yapılan açıklamada, "Parlamento'daki karışıklığın devam etmesi halinde Yanukoviç, parlamento seçimlerinin erkene alınması ihtimalini gözardı etmiyor" ifadeleri kullanıldı.

Parlamento seçimlerinin normal takvimin işlemesi halinde Ekim ayında yapılması planlanıyor.

Etiketler: son dakika , haberler
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı