Gündem Haberleri

  Rus turistlerin sağlık durumuyla ilgili açıklama

  A.A
  31.05.2011 - 12:41 | Son Güncelleme:

  Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Abdullah Erdoğan, Muğla'nın Bodrum ilçesinde dört gün önce “zehirlenme” şüphesiyle tedavileri için hastanelerine sevk edilen Rus uyruklu rehberlerin 4'ünün daha taburcu edildiğini, yoğun bakımda bulunan Viktoria Nikoloeva ile Zalyaeva Auılıa'nın tedavisinin ise devam ettiği bildirdi.

  Erdoğan, “Yoğun bakımdaki hastalar geri dönse bile beyin hasarı olasılığı yüksektir” dedi.

  Doç. Dr. Abdullah Erdoğan AA muhabirine yaptığı açıklamada, alkol zehirlenmesi tanısı ile hastanede tedavi edilen Rus turistler hakkında bilgi verdi.
  Konuyla ilgili Rus Başkonsolosluğu ile Kültür ve Turizm Bakanlığını sürekli bilgilendirdiklerini kaydeden Doç. Dr. Erdoğan, Akdeniz Üniversitesi Hastanesine gelen 14 hastadan birinin tüm müdahalelere rağmen kaybedildiğini, 4'ünün dün taburcu edildiğini, 2'sinin ise yoğun bakımda olmak üzere toplam 9 hastanın tedavisinin sürdüğünü belirtti.

  “YOĞUN BAKIM HASTALARININ DURUMU KRİTİK

  Doç. Dr. Abdullah Erdoğan, Viktoria Nikoloeva ile Zalyaeva Auılıa'nın yoğun bakımda tedavisinin devam ettiğini belirterek, şunları kaydetti:

  “Bunların hayati tehlikeleri halen devam ediyor. Kandaki alkol seviyeleri istenilen seviyelere düşürüldüğü için ağızdan, bağırsak sisteminden etil alkol verilimi ile devam ettirilen tedavi şekli değiştirildi. Şimdi diğer vücut fonksiyonlarını yönlendirecek tedavi uygulanıyor. Hastalara alkol zehirlenmesi tanısıyla tedavi uygulanıyor. Yoğun bakımdaki iki hastanın beyin fonksiyonları bugün itibariyle geri dönmedi. Gelecek için birşey söylemek mümkün değil ama birinin hayati fonksiyonları iyi. Bu ne demek, tansiyonu iyi, kalp ritmi iyi, idrar çıkımı iyi, bir organ bozukluğu şu anda yok. Yoğun bakımdaki Zalyaeva Auılıa'nın tansiyonu henüz stabil dediğimiz düzenli hale gelemedi. Durumu kritik.”

  Viktoria Nikoloeva'nın beyin fonksiyonları için bir şey söylenemeyeceğini, nörolojik bulgularının kötü olduğunu ancak diğer hayati fonksiyonlarının Zalyaeva'ya göre daha iyi olduğunu ifade eden Doç. Dr. Erdoğan, “Hastalarımıza dünyanın her yerinde uygulanan tedavi prosedürünü tereddütsüz uyguluyoruz” dedi.
  Yoğun bakımdaki Viktoria Nikoloeva ile Zalyaeva Auılıa'nın beyin fonksiyonları için net birşey söylemenin mümkün olmadığını vurgulayan Doç. Dr. Erdoğan, “Hastalar geri dönse de beyin hasarı olasılığı yüksektir” diye konuştu.

  Doç. Dr. Erdoğan, serviste tedavisi devam eden 4 Rus hastanın bugün öğleye doğru taburcu edileceğini, sağlık durumlarının gayet iyi olduğunu bildirerek, 3 hastanın da bir gün daha müşahede altında tutulduktan sonra yarın taburcu edileceğini söyledi.

  “HİÇBİR HASTANIN TEDAVİSİNDE GECİKME OLMADI”

  Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Abdullah Erdoğan, Rus hastaların durumundan cumartesi günü haberdar olduklarını ve o günden itibaren hastanelerinde tüm hazırlıkları yaparak kendi alanında yetişmiş uzman doktorları hastaneye çağırdıklarını kaydederek, şu bilgileri verdi:

  “Bize ulaşan hiçbir hastanın tedavisinde gecikme, eksiklik hiçbir şekilde yok. Hatta bu hastalardan biri, kalbi durma noktasında bize geldi ve düzeldi. Ölen hasta en son gelen hasta idi. O hasta da gelmeden önce bir kaç kez kalbi durmuş ve tekrar çalıştırılmış. Maalesef bu hasta hayata tutunamadı. Diğer hastalarımız için ise hastane olarak elimizden geleni yaptık, yapıyoruz.”

  Doç. Dr. Erdoğan, diğer hastalarda kalıcı bir hasarın söz konusu olmadığını ifade etti.

  İçilen maddenin sahte içki olup olmadığının adli tıp tarafından belirleneceğini söyleyen Doç. Dr. Erdoğan, “Ama kesin olan şu, hastalar kanda ileri derecede alkol seviyesiyle geldi” dedi.

  Rus rehber grubu, Bodrum'da tekneyle geziye çıktıktan sonra rahatsızlanmış ve ilk aşamada Bodrum'daki hastanelerde tedavi altına alınmış, durumları ağır olanlar Antalya'ya gönderilmişti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı