Gündem Haberleri

  Rus savaş gemileri Suriye'ye gidiyor

  Hürriyet Planet
  10.07.2012 - 14:56 | Son Güncelleme:

  Rusya Karadeniz ve Kuzey Buz Denizi'ndeki limanlarından Suriye'ye savaş gemileri yolluyor.

  Rus Interfaks haber ajansı, Finlandiya yakınlarındaki Severemosk limanından demir alan üç savaş gemisinin Suriye'nin Tartus kentine doğru yola çıktığını duyurdu. Bu gemilerin arasında denizaltı savar füzeler taşıyan Amiral Çabanenko gemisi kruvazörü de bulunuyor.

  Rus Donanması'ndan bir yetkili de Reuters'a yaptığı açıklamada, Rusya'nın Karadeniz filosuna bağlı Smetlivy adlı destroyerin Suriye'ye doğru hareket ettiğini söyledi. Yetkili, "Sivastopol'dan ayrılan geminin yarın sabah İstanbul Boğazı'na ulaşması bekleniyor" dedi.

  SAVAŞ EĞİTİMİ YAPACAKLAR

  RIA Novosti'ye konuşan bir Rus Savunma Bakanlığı yetkilisi, Rusya'nın Kuzey, Baltık ve Karadeniz donanmalarına ait savaş gemilerinin Atlantik, Akdeniz ve Karadeniz'de “savaş eğitimi” yapacaklarını belirtti.

  DÖRT GEMİ ÇANAKKALE BOĞAZI'NDAN GEÇTİ

  DHA'nın haberine göre, Türk makamlarına daha önce geçecekleri bilgisi verilen Rus Donanması’na ait 'Nikolay Filçenkov' ve 'Caktarz' isimli çıkarma gemileriyle 'Tsezar Kunikov' isimli muhrip ve 'SB-5' isimli yardımcı gemi de bugün saat 06.50'de Marmara Denizi’nden Çanakkale Boğazı’na giriş yaptı. Türk sahil güvenlik botlarının eşliğindeki savaş gemileri 36 mil uzunluğundaki Çanakkale Boğazı geçişlerini 2 saat 25 dakikada tamamlayıp Ege Denizi’ne açıldı.

  Rusya'nın Akdeniz'deki tek donanma üssü Suriye'nin Tartus kentinde bulunuyor. 

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı