Gündem Haberleri

  Rus sarayında 'bardak' krizi

  Hürriyet Planet
  07.09.2013 - 01:34 | Son Güncelleme:

  ABD ile Rusya arasında soğuk rüzgarlara sahne olan St. Petersburg'daki G20 zirvesinde bugün objektiflere yansıyan bir kare dikkat çekti.

  Rusya'nın St. Petersburg şehrinde düzenlenen G-20 zirvesine ev sahipliği yapan Konstantinovskiy Sarayı'nda çekilen fotoğrafta, Obama İngiltere, İtalya ve Avustralya başbakanlarıyla ayaküstü sohbet ederken görülüyor.

  Fotoğraf büyütüldüğünde ise, sohbet sırasında çay içen Obama'nın elindeki karton bardağın üzerinde "ABD Başkanı" yazdığı fark ediliyor. Sallama çayını ve karton bardaklarını beraberinde getirttiği anlaşılan Obama, daha sonra ise zirve kapsamındaki ikinci oturuma katıldı.

  OBAMA BARDAĞINI YANINDA GETİRDİ / FOTO GALERİ

  G20 liderleri, oturumda yuvarlak masa etrafında bir araya gelirken, Obama ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki koltuklarda Endonezya Cumhurbaşkanı ve Avustralya Dışişleri Bakanı oturdu. Obama oturum sırasında da çayından yudumladı.

  Uzmanlar, Obama'nın saraya kendi çay setini getirmesini, ABD'nin Rusya'ya yönelik güvensizliğinin işareti olarak yorumladı.

  Son yıllarda nispeten düzelen Washington-Moskova ilişkileri, Rusya'nın, Amerikan gizli belgelerini sızdıran ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) eski çalışanı Edward Snowden'a kapılarını açmamasının ardından iyice gerilmişti. Ayrıca Suriye konusunda taban tabana zıt görüşlere sahip iki ülke arasındaki gerginlik, ABD'nin Esad rejimine yönelik operasyon hazırlığına girmesiyle daha da büyümüştü.

  YAPICI AMA SONUÇSUZ
  Obama ve Putin zirve kapsamında bugün öğleden sonra baş başa bir görüşme de gerçekleştirdi. Putin yaklaşık 20-30 dakika süren toplantıda Obama'yla Suriye konusunda farklı görüş bildirdiklerini ancak buna rağmen yapıcı bir görüşme olduğunu söyledi.

  Putin gazetecilere yaptığı açıklamada, "Oturduk konuştuk. Yapıcı, anlamlı ve sıcak bir sohbetti. İkimiz de mevcut düşüncelerimizi koruduk" dedi.

  Rus sarayında bardak krizi

  Rus sarayında bardak krizi

  RUSYA’DAN ABD’YE “GÖZALTI” NOTASI"

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı