Gündem Haberleri

  Rus nükleer denizaltısı Tomks'ta yangın çıktı

  Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA
  16.09.2013 - 09:18 | Son Güncelleme:

  Rusya’nın doğusunda Pasifik Deniz Donanması’na bağlı nükleer güçle çalışan Tomsk denizaltısında sabah saatlerinde yangın çıktı. İtfaiye görevlilerinin kontrol altına almaya çalıştığı yangınla ilgili yöre halkını sakinleştirici açıklamalar yapılarak, nükleer reaktörün çok önceden devre dışı bırakıldığı söylendi.

  Yangın Rusya’nın uzak doğusunda Çin sınırı yakınlarındaki Primorye bölgesinin Bolşoy Kamen yerleşim biriminde çıktı.

  Sadece Deniz Kuvvetleri’ne hizmet veren Zvezda Tersanesi’ne kuru bakım için alınan Tomsk nükleer denizaltıda sabah saatlerinde yeterli güvenlik önlemleri alınmadan kaynak işleri yapıldığı için yangın çıktı. Tersane yetkililerinin aktardığına göre nükleer denizaltının dış ve iç gövdesi arasındaki yanıcı yalıtım tabakası alev aldı.

  Rus nükleer denizaltısı Tomksta yangın çıktı

  Bölgeden haber veren Pirma Medya ajansına göre yangının başladığı ilk anda birkaç metreye yayılan alevleri denizaltı personeli kendisi söndürmeye çalıştı, ancak denizaltıdaki yangın tüplerinin çoğu boş çıktığı için başarılı olamadı. Ani müdahale yapılamadığı için tüm denizaltıyı kaplayan alevleri 16 itfaiye erinin köpükle söndürmeye çalıştığı bildirildi.

  Pasifik Deniz Donanması’ndan halkı sakinleştirici açıklamalar da yapıldı. Denizaltının tadilat için karaya çıkarılmadan önce tüm savaş mühimmatının ve nükleer reaktörünün devre dışı bırakıldığı bu nedenle yangının büyük bir felakete yol açmayacağı belirtildi.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı