GeriGündem Rus medya temsilcileri: Karikatür yayımlamak hata
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rus medya temsilcileri: Karikatür yayımlamak hata

Rus medyasının önde gelen genel yayın yönetmenleri, İslam dünyasını rahatsız eden karikatürlerin yayımlanmasını “hata” olarak nitelendirerek, karikatürleri yayımlamayı düşünmediklerini belirtti.

İnterfaks ajansının haberine göre, Moskovsky Komsomolets gazetesinin genel yayın yönetmeni Pavel Gusev, “Dini ilkeler ve sembollerle alay etmek ve bunları aşağılamak kesinlikle söz konusu değildir” dedi.

Gusev, ancak çeşitli dinlerin yetkilileri ve bunlara inananları eleştirmenin saygı çerçevesinde yapılmasının farklı bir konu olduğunu da sözlerine ekledi. Noviye Izvestia gazetesinin editörü Valeri Yakov da “Rusya gibi çok etnikli ve çok dinli bir ülkede hiç kimseye hakaret etme hakkı bulunmadığını” söyleyerek, “karikatürlerin kendi gazetelerinde kesinlikle yayımlanmayacağını” kaydetti.

Rusya Gazeteciler Sendikası Başkanı Vsevolod Bogdanov ise karikatürlerin yayımlanmasına gösterilen hiddetli karşılığın siyasi kazanç sağlamak isteyenler tarafından düzenlendiğini ileri sürdü, ancak buna rağmen karikatürlerin yayımlanmasının, “ihtilafları kışkırtmaya hizmet ettiği için hata olduğunu” ifade etti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle