Gündem Haberleri

  Rus büyükelçi: Esad görevini bırakmaya hazır

  Hürriyet Planet
  20.07.2012 - 11:55 | Son Güncelleme:

  Rusya'nın Paris Büyükelçisi Suriye lideri Beşar Esad'ın görevini bırakmaya hazır olduğunu öne sürdü. Suriye Enformasyon Bakanlığı'ndan bu iddiaya jet yalanlama geldi.Rus Büyükelçi ise sözlerinin yanlış anlaşıldığını ifade etti.

  Rusya’nın Paris Büyükelçisi Alexandre Orlov, Suriye Devlet Başkanı Başar Esad’ın ‘medeni bir yöntemle gitmeyi kabul ettiğini’ açıkladı.

  Fransız Uluslararası Radyosu RFI’ye bugün konuşan Orlov, 30 Haziran’da Cenevre’de toplanan Eylem Grubu’nun toplantısında, daha demokratik bir rejim için üzerinde uzlaşılan geçiş planının, Esad tarafından da kabul edildiğini söyledi.

  Esad'ın muhaliflerle görüşmeleri yürütecek birini de belirlediğini belirten Orlov, "Bu demek oluyor ki, Esad gitmeyi kabul etti ama medeni bir biçimde" dedi.

  Esad'ın gitmesinin an meselesi olup olmadığı sorulan Orlov, "Kişisel olarak fikrinize katılıyorum. Tüm bu olanlardan sonra, kalmasının zor olacağına inanıyorum" dedi. Orlov, Rusya'nın BM'nin çözüm önerilerini veto etmesinin Esad rejimini desteklediği anlamına gelmediğini de ifade etti.

  Rusya'nın Suriye rejimini müzakere masasına oturtmak için elinden geleni yaptığını dile getiren Büyükelçi, Batı'nın Suriyeli muhalifleri uzlaşmaya ikna etmek için fazla çalışmadığını söyledi.

  TOPARLAMAYA ÇALIŞTI
  Orlov, yaptığı açıklamanın uluslararası kamuoyunda büyük yankı uyandırmasının ardından sözlerine açıklık getirmek için Fransız televizyonu BFMTV'ye çıktı.

  Sözlerinin yanlış anlaşıldığını söyleyen Orlov, "Esad'ın gitmeye hazır olduğunu söylediğim tamamen yanlıştır. Esad'ın Cenevre planını kabul etmesinin, müzakerelerin sonucunda gitmesi yönünde bir karar çıkarsa, kendi içinde buna hazırmış anlamına gelebileceğini ifade ettim" dedi.

  Rus Büyükelçi'nin tartışma yaratan açıklamalarının Moskova'daki Erdoğan-Putin görüşmesinin hemen ardından gelmesi de dikkat çekti.

  SURİYE'DEN JET YALANLAMA
  Bu haberin ajanslara düşmesinden birkaç dakika sonra Suriye Enformasyon Bakanlığı'ndan jet bir açıklama geldi.

  Bakanlığın Suriye devlet televizyonunda yayınlanan açıklamasında Büyükelçi Orlov'un sözlerinde "hiçbir şekilde doğruluk payı olmadığı" belirtildi.

  Paris'teki Rus Büyükelçiliği'nin sözcüsü Sergey Barinov da Orlov'un sözlerinin eksik alıntılandığını iddia etti.

  Barinov, "Bu bir bilgi veya duruşun ifade edilmesi değildi" dedi.


   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı