Gündem Haberleri

  Rus albaya İngiltere'ye casusluktan 13 yıl hapis

  A.A.
  09.08.2006 - 14:04 | Son Güncelleme:

  Rusya'da, İngiliz gizli servisi MI6 adına çalıştığı gerekçesiyle yargılanan bir albay, 13 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı.

  Rusya istihbarat servisi FSB'den bir yetkili, Rus haber ajansı RİA Novosti'ye yaptığı açıklamada, Albay Sergey Skripal'in yargılandığı askeri mahkemede “casuslukla vatana ihanet” suçundan ceza aldığını söyledi.
  Yetkili, başlatılan soruşturma sonucunda, 1990'ların ortalarında İngiliz istihbarat servisiyle çalışmaya başlayan Skripal'in 1999 yılında emekli olduktan sonra İngiliz ajanlarla buluşmaya devam ettiğinin ortaya çıktığını kaydetti.
  Rus albayın ordudan ayrıldıktan sonra bile çalışan arkadaşlarından edindiği gizli bilgileri İngiliz ajanlara aktardığını söyleyen yetkili, İngiliz istihbarat servisi MI6'ın bu kişinin İspanya'daki hesabına sürekli dolar veya avro yatırdığını ileri sürdü.

  Yetkili, Skripal'in soruşturma sırasında samimi itiraflarda bulunduğunu ve mahkemenin de bunu göz önünde bulundurduğunu sözlerine ekledi. Askeri Başsavcı Sergey Fridinski de, yaptığı açıklamada, karardan memnun olduğunu belirterek, “Skripal, yabancı istihbarat servisleri için ajanlık yapmakla suçlanıyordu. Rus gizli servisleri Skripal'in ülkeye verdiği zararı kesinlikle onaracaktır” diye konuştu.

  Bu arada, İzvestiya gazetesi, adını açıklamadığı kaynaklara dayanarak, Skripal'in Avrupa'nın değişik ülkelerinde İngiliz istihbarat servisi adına çalışan Rus ajanların adlarını soruşturma sırasında verdiğini yazdı.
  Rus albayın adlarını verdiği Rus ajanların gözetim altına alındığını ve çalıştıkları ülkelerden Moskova'ya çekildiğini belirten gazete, Skripal'in yakalandığı tarih olan Aralık 2004'e kadar İngiliz gizli servisinden 100 bin dolardan fazla para aldığını öne sürdü.

  Gazetede, “55 yaşındaki Skripal, MI6 ile, yurt dışında olduğu 1990'ların ikinci yarısından itibaren çalışmaya başladı ve Rusya'ya döndükten sonra bir İngiliz ajanla görüşmeye devam etti” denildi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı