Gündem Haberleri

  Rumsfeld: Iraklı birimlerin eğitimini hızlandıracağız

  Hürriyet Haber
  31.10.2003 - 10:34 | Son Güncelleme:

  ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, ABD'nin Iraklı güvenlik kuvvetlerinin eğitimini ve konuşlandırılmasını hızlandırmak istediğini söyledi.

  Rumsfeld, yaptığı açıklamada, ordu, polis, sınır muhafızları, sivil savunma gibi birimlerde görev yapan Iraklı güvenlik kuvvetlerinin sayısının yakında Irak'ta görev yapan yaklaşık 130 bin Amerikan askeri sayısını geçeceğini belirtti.

  Kongre'nin bu hafta verilmesini onayladığı 18.4 milyar dolarlık yardımın bu süreci hızlandıracağını belirten Rumsfeld, ''Birdenbire sıfırdan 100 bine geçemezsiniz, bunun için para koymak, hedef belirlemek lazım, eğitime katılan ülke sayısını artırmak lazım'' dedi.

  Bazı polislerin 8 haftalık eğitimini tamamlamadan konuşlandırıldığını belirten Rumsfeld, sivil savunma ve altyapıların korunması için görev yapan personelin daha hızlı şekilde göreve başlayabildiğini, çünkü eğitimlerinin ordu ya da polis teşkilatından daha az zaman gerektirdiğini kaydetti.

  New York Times gazetesi, Bağdat'taki son saldırılardan sonra ABD Başkanı George Bush'un, Savunma Bakanlığı'ndan, Amerikan askerlerinin saldırıya uğradığı Bağdat ya da başka bölgelerde Iraklıların göreve başlatılmasını hızlandırmasını istediğini yazmıştı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı