Gündem Haberleri

  Rumsfeld Çin lideriyle görüştü

  Hürriyet Haber
  19.10.2005 - 16:39 | Son Güncelleme:

  Çin'i ziyaret eden ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Çin Cumhurbaşkanı ve Merkezi Askeri Komisyonu Başkanı Hu Cintao ile görüştü.

  Çin Uluslararası Radyosu'nun bildirdiğine göre, taraflar görüşmede, iki ülkenin savunma teşkilatları arasındaki ilişki ve işbirliğinin güçlendirilmesi, iki ordu ve iki ülke arasındaki ilişkilerin yeni seviyeye ilerletilmesi arzularını dile getirdi.
  ABD-Çin ilişkilerinin genel olarak iyi seyir izlediğine işaret eden Hu, Çin hükümetinin, ABD ile ilişkilere büyük önem verdiğini bildirdi.

  Rumsfeld de iki ülke arasındaki ilişkilerin derinleştirilmesinin ve önemli uluslararası konular üzerinde karşılıklı yarara dayanan işbirliğinin güçlendirilmesinin büyük önem taşıdığını kaydetti.
  Rumsfeld ayrıca, Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Askeri Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Cao Gangçuan ile görüştü. İki savunma bakanı, iki ordu arasındaki değişim ve işbirliğini güçlendirmeyi arzuladıklarını ifade etti.

  Cao Gangçuan, Çin tarafının, ABD'nin verdiği sözleri yerine getirmesini ve Çin ile Tayvan'ın bağımsızlığına karşı çıkmasını arzuladığının altını çizerek, Tayvan Boğazı ile Asya-Pasifik bölgesindeki barış ve istikrarı korumak istediklerini kaydetti. 
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı