Gündem Haberleri

  Rumsfeld: ABD'li Taliban gençin haklarına saygılı olacağız

  Hürriyet Haber
  05.12.2001 - 11:37 | Son Güncelleme:

  Amerikan Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Afganistan`ın kuzeyinde Mezar-ı Şerif kentinin yakınındaki Cenk Kalesi ayaklanması sonucunda Kuzey İttifakı`nın ele geçirdiği Taliban safında savaşan yabancılar arasında bulunan 20 yaşındaki Amerikalı gencin haklarına saygılı olacaklarını belirtti.

  Rumsfeld yaptığı açıklamada, ``Bu genç, hakkı olan tüm yasal korumalardan yararlanacaktır, bundan emin olabilirsiniz`` dedi. 

  Bakan Rumsfeld, ``Hapishanede El Kaide militanları ve Taliban askerleri arasında elinde bir AK-47 bulunan ve Amerikalı olduğunu söyleyen bir kişi ele geçirdik. Bu konuda çeşitli seçenekleri inceliyoruz`` şeklinde konuştu. 

  John Walker adlı bu Amerikalı için vatana ihanet suçlamasında bulunulmasının zor olduğu, çünkü Amerikan yasaları uyarınca bir Amerikan vatandaşının bu suçtan dolayı suçlanabilmesi için iki kişininşahitliğinin gerektiği bildiriliyor. Walker`in, sadece terörizmle suçlanan yabancı uyruklu şüphelilerindavalarına bakılacak olan askeri mahkemelerde yargılanmasının da zor olduğu kaydediliyor. 

  Kuzey İttifakı tarafından ele geçirilen Walker, halen Amerikan özel kuvvetleri tarafından gözaltında tutuluyor. Bu arada bir Amerikalı yetkili, Cenk kalesinde iki Amerikalının daha bulunduğunu belirtti. 
       
  AFGANİSTAN`DA SİVİL KAYIPLAR
       
  Savunma Bakanı Rumsfeld öte yandan, Pentagon`un Afganistan`da ölensiviller konusunu ele almaktan kaçındığı şeklindeki iddiaları yalanlayarak, Afganistan`da şu ana kadar ölen sivil sayısını açıklayacak durumda olmadıklarını söyledi. 

  Rumsfeld, ``Afganistan`da hüküm süren karışıklık nedeniyle sivil kurbanlarla ilgili bilgi edinmek hemen hemen imkansız. Taliban bu konuda devamlı yalan söylemektedir ve Amerikalılar, sivillerin öldüğünün söylendiği yerlere genellikle girememektedirler. Buralara girebilseler dahi, u kurbanların sayısını belirlemek ve bu ölümlerle ilgili ayrıntılı bilgi almak genellikle imkansız olmaktadır`` dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı