Gündem Haberleri

  Rumları heyecanlandıran haber

  A.A
  11.10.2011 - 12:26 | Son Güncelleme:

  Rum basını, Güney Kıbrıs adına Doğu Akdeniz'de sondaj çalışmalarını sürdüren ABD'li Noble Energy şirketine ait platformun,”doğalgaz kabarcıklarına ulaştığını” bildirdi. Ancak Kıbrıs Rum yönetimi Ticaret ve Sanayi Bakanı Praksula Antoniadu, bunun doğalgaz yatağı bulunduğu anlamına gelmediğini söyledi.

  Sözde “Münhasır Ekonomik Bölge” (MEB) içerisinde bulunan ve Rumlar tarafından Afrodit olarak isimlendirilen 12’nci parselde doğalgaz kabarcıkları bulunduğuna” ilişkin haberleri yorumlayan Antoniadiu, “hidrokarbon yataklarına ilişkin ilk verilerin Aralık ayında beklendiğini, ayrıca yatakların nihai değerlendirme sürecinin bir yıl devam edeceğini” ifade etti.

   

  Rum haber ajansına göre, sondaj çalışmalarının bir aşamasında doğalgaz kalıntısının (kabarcıklar) ortaya çıkabileceğini belirten Antoniadu, çalışmalar çerçevesinde şu anda deniz dibinden 2 bin  200 metre derinlikte olunduğunu, hedefin ise 4 bin metreye inmek olduğunu söyledi. Rum bakan, henüz hidrokarbon yatağı bulunmadığını kaydetti.

   

  Basındaki haberleri, “medyanın ve halkın sondaj sonuçlarına ilişkin  sabırsızlığına” bağlayan Antoniadu, Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın  sözde 12. parseldeki “Homeros” platformuna gideceğine ilişkin iddialarla ilgili de, “Başkan'la ilgili konuların hükümet sözcüsüne sorulması gerekir. Ancak bir aşamada devlet platformda olacak” ifadelerini kullandı.

   

  Rum Fileleftheros gazetesi “Platform Gaz Çıkarıyor” başlığıya verdiği  haberinde, Rum yönetiminin, sözde “Münhasır Ekonomik Bölgesi” (MEB) içerisinde  bulunan ve Rumlar tarafından Afrodit olarak isimlendirilen 12. parselde doğalgaz  arama çalışması yapan Amerikan Noble Energy şirketine ait platformun,”doğalgaz  kabarcıklarına ulaştığı” iddia edilmişti.

   

  Haberde ayrıca, Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın bu hafta  sonunda, “Homeros” olarak adlandırılan platforma gideceği belirtilmişti.

   

  Rumlar, sondaja 18 Eylül akşamı başlamıştı.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı