Gündem Haberleri

  Rumlardan ‘Maraş Planı’

  Ömer BİLGE / LEFKOŞA
  25.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, yerleşimi yasak Maraş kentinin kendilerine iadesini öngören bir plan hazırlayarak masaya koymak istediği, AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy’un da Rumlarla Türkiye arasında arabuluculuk yaptığı ileri sürüldü.

  Rum Fileleftheros gazetesinin haberine göre, Rum lider Nikos Anastasiadis, Maraş’ın iadesi karşılığında, içinde Türkiye’nin AB müzakere başlıklarına uyguladıkları vetoları da kaldırma teklifinin bulunduğu bir plan hazırlıyor. Rum Yönetimi kapsamlı iade planını tamamladıktan sonra BM ve AB’ye sunacak.

  DOLAYLI PAZARLIK

  Alithia gazetesi ise Rumların dolaylı olarak Türkiye ile Maraş pazarlığı yapmak amacıyla önce BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Aleksander Downer’dan ricacı olduğunu yazdı. Gazeteye göre, Downer önergeye soğuk yaklaştı. Rum lider Anastasiadis daha sonra AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy’dan Ankara’ya Maraş mesajı götürmesini istedi. Rompuy, Türkiye’yi konuyla ilgili bilgilendirdi, ancak olumlu ya da olumsuz yanıt almadı.

  39 yıldır pazarlık konusu

  1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’nda Rumların terk ettiği Maraş kenti, 39 yıldır kapalı tutuluyor. Gazimagosa kentine bitişik Maraş, 1974 öncesinde 5 yıldızlı otelleri ve sahili ile Kıbrıs’ın en önemli turizm merkezleri arasında yer alıyordu.

   

   

   

   

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı