Gündem Haberleri

  Rumlar'dan Davutoğlu'nun açıklamalarına tepki

  Ali RUHLUEL/LEFKOŞA, (DHA)
  20.12.2009 - 15:27 | Son Güncelleme:

  GÜNEY Kıbrıs’ta yayınlanan Alithia gazetesi, AKEL ve EDEK partilerinin, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun “Cezalandırılması gerekenlerin Türkler değil, 2004 yılında Annan Planı'na ‘hayır’ diyen Kıbrıs Rum tarafıdır” şeklindeki açıklamasına tepki gösterdiğini belirtti.

  Habere göre AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Davutoğlu’nun açıklamasını ‘kışkırtıcı’ olarak nitelendirdi ve her şeyin ötesinde verimsiz olduğunu savundu. Kiprianu, bu açıklamanın; Kıbrıs sorununun çözülmesi çabalarına katkı sağlayacak olguların var olmasında herhangi bir perspektif yaratmadığını öne sürdü. Davutoğlu’nun, ‘Türkiye’nin yıllara dayanan ve uzlaşmaz ve hiçbir yere götürmeyen tezlerine yapışıp kalmasından dolayı’ duyduğu üzüntüyü dile getiren Kiprianu, kendilerinin; AB üyeliğinden doğan tün haklarını, doğru ve adil olanı, ne bir eksik ne bir fazlasını talep edeceklerini savundu.

  EDEK Başkanı Yannakis Omiru ise açıklamasında, Davutoğlu’nun açıklamasının, ‘Türk liderliği tarafından kışkırtıcılığın ve boşboğazlığın göklere çıkarılması’ olduğunu iddia etti.

  Omiru, Davutoğlu’nun; Türkiye’nin Avrupa Konseyi tarafından önüne konulan yükümlülükleri yerine getireceğini söylemek yerine, Annan Planı’na ‘hayır’ dedikleri için Kıbrıslı Rumlara yaptırım uygulanması için AB’ye çağrı yaptığını belirtti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı