Gündem Haberleri

  Rumlara yanaştılar

  Hürriyet Haber
  24.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Terör çığırtkanlığı yaptığı için İngiliz Bağımsız Televizyon Kuruluşu tarafından kapatılan MED TV, kendine destekçi arıyor. Moskova'nın reddettiği Med TV, Kıbrıs Rum Kesimi'yle görüşüyor.

  Türkiye'de sivil halka yönelik terör talimatlarının verildiği Med TV'nin İngiliz Bağımsız Televizyon Kuruluşu (ITC) tarafından 21 gün süreyle kapatılmasından sonra, yayınlarını sürdürebilmek için Kıbrıs Rum Kesimi ile irtibata geçtiği öğrenildi.

  Türk Dışişleri, Med TV'nin kapatılmasını olumlu bir gelişme olarak nitelerken, İngiltere'nin bu kararı almasında Türkiye'nin yoğun baskısının önemli rol oynadığı belirtildi.

  Asıl hedefin Med TV'nin tamamen kapatılması olduğu, bu nedenle Türkiye'nin İngiltere ile Med TV stüdyolarının bulunduğu Belçika nezdindeki girişimlerini aralıksız sürdüreceği bildirildi.

  RUMLAR DESTEKLİYOR AMA

  Üst düzey bir yetkili de Med TV yönetiminin kapatılacağından hareket ederek Kıbrıs Rum Kesimi ile daha önceden flört etmeye başladığına dair haberler alındığını söyledi.

  Terör örgütüne açık destek veren Rum Kesimi'nin istihbarat birimleri tarafından yakın takibe alındığı öğrenildi.

  Med TV'nin, PKK'nın uyuşturucu ticareti, insan tacirliği ve haraç alma yöntemleriyle finanse edildiğini belirten Dışişleri yetkilisi, Öcalan'ın yakalanmasından sonra dağılma noktasına gelen örgütün para kaynaklarında da erime görüldüğünü belirtti.

  Bu arada Abdullah Öcalan'ın Avrupa'da kendisine sığınacak bir yer aradığı günlerde Med TV'nin Rusya ile de temasa geçtiği, ancak Moskova'nın bu öneriyi derhal geri çevirdiği belirtildi.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı