Gündem Haberleri

  Rumlar, Straw'u soğuk karşılıyor

  A.A.
  23.01.2006 - 11:52 | Son Güncelleme:

  Rumlar, yaptıkları tüm girişimlere rağmen KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'la cumhurbaşkanlığında görüşmekte ısrarlı olan İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw'a, soğuk ve protestolu karşılama hazırlıyor.

  Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos'un ardından, Rum Meclis Başkanı ve AKEL Genel Sekreteri Dimitris Hristofyas da, Straw'un Talat'la makamında görüşmesini gerekçe göstererek İngiliz Bakanla bir araya gelmeyeceğini açıkladı. Politis gazetesinin haberine göre, Rum yönetimi, Kıbrıs Rum kesimine yarın öğleden sonra gelmesi beklenen Straw'la diyalogu düşük düzeyde tutacak.

  Straw'u Larnaka Havaalanı'nda Rum Dışişleri Bakanlığı'nın alt düzey memurlarının karşılayacağını ve havaalanının VİP salonunun da kullanılmayacağını belirten gazete, Straw'un Cumhurbaşkanı Talat'la makamında görüşme konusunda ısrar etmesi nedeniyle ziyaretin Rum tarafınca düşük düzeyde tutulduğunu, bununla Rum yönetiminin Straw'u cezalandırmaya çalıştığını yazdı.

  Habere göre, Straw, Rum kesiminde sadece Rum Dışişleri Bakanı Yorgo Yakovu'yla görüşecek. Görüşme, çarşamba sabahı kısa bir görüşme ve ardından Dışişleri Bakanlığı'nda çalışma yemeği şeklinde olacak.
  Politis'e göre, Straw'a yönelik düzeyi düşürülmüş ziyaret senaryosu şöyle:

  “Straw'u salı günü öğleden sonra saat 17.30'da Larnaka Havaalanı'nda protokol müdürlüğünde hiyerarşinin en son basamağındaki memur karşılayacak. Salı günü aynı saatlerde Papadopulos Rusya'dan dönecek. VİP'te dahi tesadüfi bir karşılaşma olmaması için Straw'un VİP salonunu kullanmaması kararlaştırıldı. Straw bir araçla havaalanından ayrılıp İngiliz Yüksek Komiserliği'ne hareket edecek.

  Yakovu, çarşamba günü Straw'la yapacağı görüşmeden sonra ortak basın toplantısı düzenlemeyi reddetti.”
  Rum göçmen dernekleri de çarşamba günü Rum Dışişleri Bakanlığı binası dışında Straw'un ziyaretini protesto eylemi düzenleyecek.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı