Gündem Haberleri

  Rumlar Straw-Talat görüşmesini engellemeye çalışıyor

  A.A.
  10.01.2006 - 14:45 | Son Güncelleme:

  Kıbrıs Rum kesiminde yayımlanan Politis gazetesi, Kıbrıs Rum yönetiminin, İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw'un KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'la 25 Ocak'ta cumhurbaşkanlığında yapacağı görüşmeyi engellemek için “elinden geleni yapmaya çalıştığını” yazdı.

  Rum yönetiminin, Straw-Talat görüşmesinin cumhurbaşkanlığı dışında yapılmasında ısrarlı olduğunu belirten gazete, Rum tarafının, Straw'un Cumhurbaşkanı Talat'la makamında görüşmemesi için yoğun çaba sarf ettiğini kaydetti.
  Cumhurbaşkanlığında yapılacak görüşmenin dolaylı olarak KKTC'nin tanınacağı anlamına geleceği görüşünde olan Rum yönetimi, Straw'un Talat ile ya İngiliz Yüksek Komiserliği'nin KKTC'deki bürosunda ya da Talat'ın Girne'deki evinde görüşmesini istiyor.
  Rumların bu konudaki başlıca argümanları ise Rum Bakanlar Kurulu'nun ilgili kararı. Kararda, “yabancı yetkililerin Kıbrıs Türk liderleriyle sahte devletin sembollerinin bulunduğu ve siyasi statüsünün yükseltilmesini çağrıştıran mekanlarda görüşmemesi gerektiği” savunuluyor.
  Bu arada, Rum basını, Jack Straw'un, adaya İngiliz Ağrotur Üssü'nden giriş yapacağını, bu yönde üsde hazırlık yapıldığını, İngiliz üslerinde güvenlikle ilgili hassas yerlerde görevli Rumların, gerekçe gösterilmeden bu yerlerden uzaklaştırılmaya başlandığını iddia etti.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı