GeriGündem Rum yönetimi: Annan'dan mektup aldık
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rum yönetimi: Annan'dan mektup aldık

Kıbrıs Rum yönetimi Sözcüsü, Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Yorgos Lillikas, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın, Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos'a mektup gönderdiğini ve Papadopulos'un mektubu aralık ayında aldığını söyledi.

Rum sözcü, Annan'ın, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'a da mektup gönderdiğini savundu. Rum haber ajansına göre, Lillikas, ”Annan'ın Talat ve Papadopulos'a birer mektup gönderdiği” yolundaki haberlerin sorulması üzerine, Annan'ın her iki lidere de mektup gönderdiğini kaydetti.

Yorgos Lillikas, “BM Genel Sekreteri Kofi Annan, geçen aralık ayında Başkan Tasos Papadopulos'a ve Kıbrıslı Türk lider Mehmet Ali Talat'a, milletvekilliği seçimlerinin ardından Kıbrıs sorununda yeniden harekete geçme niyetini belirttiği birer mektup gönderdi” dedi. Lillikas, şöyle konuştu:

“Genel Sekreter'in, milletvekilliği seçimlerinden sonra (21 Mayıs'ta Rum genel seçimleri), yeni bir inisiyatife zemin hazırlanması amacıyla taraflar arasında sondajlar yapmak üzere bir temsilci atamak niyetinde olduğunun kaydedildiği bu mektup Başkan Papadopulos'a, Genel Sekreter'in temsilcisi Moller (BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve Kıbrıs'taki BM Barış Gücü Misyon Şefi Michael Moller) tarafından teslim edildi.

Genel Sekreter'in bu çabasını kutlamaktan başka bir şey yapamayız. Bu, Türkiye'nin ve Talat'ın Annan planını olduğu şekliyle hayata geçirme ısrarından dolayı hayal kırıklığı yaşanmaması ve yeni diyaloğun verimli olabilesi için şartların yaratılması amacıyla, ortak bir zemin yaratılması ve siyasi ortamın hazırlanması için Genel Sekreter'in çabalarını yoğunlaştırması çerçevesinde Başkan Papadopulos'un Genel Sekreter'den defalarca istediği bir şeydi.”

Aceleyle, kısa sürede başarısızlığa uğrayacak yeni bir müzakere prosedürü istemediklerini, yeni bir başarısızlığın “Kıbrıs” için yıkım olacağını kaydeden Lillikas, “Zeminin en iyi şekilde hazırlanmasında, yeni bir prosedür başladığında gerçekçi perspektiflerin var olması ve bu prosedürün bir uzlaşı çözümüne gitmesinde bu yüzden ısrar ediyoruz ve Genel Sekreter'den yapmasını istediğimiz budur” dedi.
KKTC Cumhurbaşkanı Talat, bugün bir kabulü sırasında, konuyla ilgili bir soru üzerine, mektup haberlerinin, “güvenilir ve New York kaynaklı” olarak kendisine iletildiğini, ancak öyle bir mektubun kendilerine ulaşmadığını söylemişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle