Gündem Haberleri

  Rum Ulusal Konseyi toplantısı sona erdi

  A.A.
  17.02.2006 - 19:30 | Son Güncelleme:

  Kıbrıs sorunundaki gelişmelerin ele alındığı Rum Ulusal Konseyi toplantısında, Rum siyasi partileri farklı görüşler ortaya koydu.

  Rum haber ajansına göre, toplantıdan sonra yapılan yazılı açıklamayı okuyan Rum yönetimi sözcüsü Yorgos Lillikas, Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos'un konsey üyelerine, Rusya ziyareti ve BM Genel Sekreteri Kofi Annan'la telefon görüşmesi hakkında bilgi verdiğini söyledi. Lillikas, Papadopulos'un Avusturya'ya yapacağı temaslar ve ay sonunda Annan'la Paris'te yapacağı görüşmeyle ilgili olarak da Ulusal Konsey üyelerini bilgilendirdiğini kaydetti.
  Lillikas, bazı partilerin görüşlerini yazılı olarak Ulusal Konsey'e sunduğunu, bazılarının ise yazılı görüşlerini daha sonra belirtmek üzere haklarını saklı tuttuğunu söyledi. Rum Ulusal Konseyi toplantısında, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün açıkladığı Kıbrıs eylem planı da görüşüldü.Yazılı açıklamada, Gül'ün açıklamaların “bir öneri içermediği, sadece Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne karşı olan yükümlülüklerinden kaçma çabası olduğu” görüşü savunuldu. Açıklamada, Ulusal Konsey üyelerinin Kıbrıs sorunundaki son durumla ilgili görüş ve önerilerini dile getirdikleri belirtildi. Toplantıda, İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw'un açıklamaları sonrasında gerginleşen Güney Kıbrıs-İngiltere ilişkileri ve Arif Mustafa davası nedeniyle Rum tarafındaki Kıbrıs Türk malları konuları da ele alındı.
  Rum Başsavcı Petros Kliridis de, Rum Ulusal Konseyi üyelerine Kıbrıs Türk mallarıyla ilgili hukuki bilgi vermek için toplantıya katıldı. Arif Mustafa, Rum Yüksek Mahkemesi'nin kararıyla Rum kesimindeki Piskopu'daki evini geri almıştı. Başsavcı Kliridis, Ulusal Konsey'e dava sürecini, davanın yasal yönünü ve tepkileri anlattı.

  LİLLİKAS'IN AÇIKLAMASI

  Rum sözcüsü Yorgos Lillikas, “BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Paris toplantısında Türkiye'nin önerilerinin inceleneceği” yönündeki haberlerin sorulması üzerine şunları söyledi:
  “Açıklama konusunda bilgilendirilmedim. Cumhurbaşkanı Tasos Papadopulos, Annan'la yapacağı görüşmede, ne gibi ileri adımlar atılabileceğini görecek, adamızın yeniden birleştirilmesi ve Kıbrıs sorununa, üzerinde anlaşılacak bir çözüm bulmak için yapılacak diyaloga ilişkin uygun koşulları kesin ve açık olarak belirlemeye çalışacak.”
  Rum sözcü, Reuters ajansına bugün yaptığı açıklamayla ilgili olarak da, “bu açıklamasında Kıbrıs (Rum) hükümetinin görüşlerini tekrarladığını ve 'Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Avrupa Birliği'nde veto hakkını koruduğunu, gerekmesi halinde, ulusal çıkarları için bu hakkını kullanacağını söylediğini” belirtti.
  Lillikas, “Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne karşı sözlerini yerine getirme yükümlülüğü vardır. Türkiye yükümlülüklerini yerine getirmezse, 'Kıbrıs Cumhuriyeti'yle diğer AB üyesi ülkeler veto haklarını saklı tutarlar” dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı