GeriGündem Ruhunda ‘agresif’lik var
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ruhunda ‘agresif’lik var

Türkiye'de dizel pazarı hızla gelişiyor. 2000 yılında yüzde 6 olan dizelin payı, bugün yüzde 21'lere ulaştı. Pazar payının hızla artmasında, dizellerin kötü bilinen imajının değişmesi de etkili oldu. Özellikle, dizelin lüks otomobillerde yaygın olarak kullanılmaya başlanması, dizellerin imajının yükselmesini sağlayan faktörlerin başında geliyor.

Bu hafta testini yaptığımız 1.9 TDI dizel motorlu Audi A6, ‘‘lüks otomobilde dizel olur mu’’ diyenlere en iyi yanıtı veriyor. A6, gerek yakıt ekonomisi, gerek motor performansıyla dikkat çekiyor. Şehir içinde kendini çok göstermeyen 130 beygir gücündeki 1.9 lt TDI motor, şehir dışına çıkıldığında otomobili adeta uçağa dönüştürüyor. Şehir içinde ise manuel olarak da kullanma imkanı sağlayan 6 ileri multitronic şanzıman sayesinde, vites değişikliği yaparak ağır cüsseli bu otomobili seri kullanmak mümkün.

Karşı köşenin yazarı Audi A6'yı serinkanlı olarak nitelendirmiş. Ancak, ben A6'nın serinkanlı görüntüsünün altında agresif bir kişilik yattığını gördüm. Agresif A6'yı ortaya çıkartamanın yolu, sürücünün yeteneğine bağlı...

A6, birçok kişi tarafından makam otomobili olarak kullanılıyor. Gerçekten de büyük görüntüsü, geniş iç mekan ve konfor özellikleri, bu otomobilin makam otomobili olduğunu gösteriyor. Ancak, A6 sadece sağ arka koltukta seyahat edilecek bir otomobil değil. Böyle düşünenler A6'ya haksızlık ederler. A6'nın direksiyonuna oturduğunuzda, bu konudaki düşüncenin ne denli yanlış olduğunu gördüm.

Didem hanım, otomobili park ederken biraz zorlanmış... Evet iri cüsseli otomobillerle park yerlerine girip çıkmak kolay değil. Ancak, teknoloji denen ve insanın hayatını kolaylaştıran sistemler var. Audi A6'da standart olarak bulunan park sensörü, sürücünün kolaylıkla hiçbir kazaya neden olmadan park etmesini sağlıyor.

Audi A6, bu segmentte yer alan dizel rakipleri arasında fiyatıyla da dikkat çekiyor. Gelecek yıl ortalarında yeni yüzüne kavuşacak olmasına rağmen güncelliğini hala koruyan A6, bu sınıfta önemli rakiplere karşı alternatif olma özelliğini sürdürüyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle