GeriGündem Ruhun Gıda Pazarı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ruhun Gıda Pazarı

DEVLERİN NEFESİ

Erkin Koray / Ada Müzik

Duymayan kalmamıştır, hepimizin ‘‘Erkin Baba’’sı çok şükür yıllar sonra yeni bir albüm çıkardı. Yurt dışında da satışa çıkacak albüm, Baba'nın hem çok bilinen eski şarkılarını hem de yepyeni şarkılarını biraraya getiriyor. ‘‘Çöpçüler’’, ‘‘Allahaşkına ’’ ve ‘Züleyha’’ gibi Erkin Koray klasikleri bu albümde cayır cayır gitarlar eşliğinde yeni düzenlemeleriyle yer alıyor. Zaten bu albüm Koray'ın diğer albümlerine kıyasla daha sert ve daha az oynak, ayrıca gitarın yanı sıra bol bol synthesizer da kullanılmış. Albüme adını veren ‘‘Devlerin Nefesi’’ ise upuzun bir şiir. Yeni parçalardan ‘‘Memurum Ben’’ de bu çalışmanın dikkat çekici şarkılarından biri. Kendisine yöneltilen ‘‘Rock nedir?’’ sorusuna, ‘‘Rock... O benim işte.’’ cevabını veren Erkin Baba'nın bu albümüne kayıtsız kalmak ne mümkün!

VOLUME 2: RELEASE

Afro Celt Sound System / EMI

Artık hemen hemen bütün müzik marketlerde ‘‘dünya müziği’’ (world music) diye ayrı bir raf var. Dünyanın dört bir köşesinden akan etnik ezgilere, müzik álemine yön veren profesyonellerin (bkz. Peter Gabriel) el atmasıyla hayat bulan bu müziğin sevenleri her geçen gün artıyor ama tahammül edemeyenler de var tabii. İkinci albümlerini çıkaran ‘‘Afro Celt Sound System’’ grubu üyeleri adlarından da anlaşılabileceği gibi akıllıca bir iş yapmışlar; ‘‘dünya müziği’’nin en verimli iki damarı olan Afrika ritimleri ve Kelt müziğini birlikte kullanarak kendilerine özgü bir müzik dili yaratmışlar. Teknolojinin nimetlerinden yararlanmayı da ihmal etmiyorlar ve tekno'yu kullanarak dans müziğiyle de flört ediyorlar. Bu albümlerine Sinead O’Connor'ın da konuk olduğu grubu ihmal etmeyin deriz.

SWIM WITH ME

Cold House / Aura Productions

Cold House, geçen yılın Roxy Müzik Yarışması birincisi olmuş bir Türk grup. Grup dediysek, Cold House'un çekirdek kadrosu iki kişiden oluşuyor: Mehmet Can Erdoğan ve Yasemin Bozbeyoğlu. Tamamı İngilizce sözlerden oluşan ‘‘Swim With Me’’ ise grubun ilk albümü. Albümde ikisi enstrümantal 14 parça var, şarkı sözlerinin tamamını Bozbeyoğlu yazmış, müzikleriyse Erdoğan bestelemiş. Türk müziği sample'larının da yer aldığı albüm için illa bir sınıflandırma yapılırsa trip-hop ve/veya drum’n’ bass denilebilir. Amerika'da ‘‘şiir yazma’’ dersleri alan Bozbeyoğlu, albümün İngilizce olmasının sebeplerini anlatırken, ‘‘Türkçe oldu mu işin içine sanki bir arabesklik giriyor gibi geliyor,’’ diyor. Tamam ama albümün kitapçığındaki arkadaşlara teşekkür faslının bile İngilizce olmasını anlayamadık.

THE OTHER SISTER Soundtrack / Sony Müzik

Türkiye'de hangi isimle oynayacak bilemiyoruz ama başrollerini, çok takdir ettiğimiz Juliette Lewis, Diane Keaton ve Tom Skeritt'in paylaştığı ‘‘The Other Sister’’ filminden önce iddialı soundtrack'i çıkageldi. Albümde son zamanların gözde şarkıcıları ve grupları resmi geçit yapıyor, yok yok. Hiçbir yerde yayınlanmayan yeni şarkısı ‘‘Animal Song’’ ile Savage Garden ve ‘‘All About the Money’’ şarkısıyla sükse yapan, bu albümdeyse ‘‘Radio Radio’’yu söyleyen Meja ilk akla gelenler. Tabii New York'lu entelektüellerin gözbebeği Joan Osborne'un ‘‘At Last’’ını da unutmayalım. Bizim favorilerimizse Lemonheads'in gayet eğlenceli bir şekilde yorumladığı Simon&Garfunkel klasiği ‘‘Mrs. Robinson’’ ve Juliette Lewis'in uykulu bir sesle yumuşacık söylediği ünlü caz standardı ‘‘Come Rain Or Come Shine’’.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle