GeriGündem Ruhsatsız taşıyana hapis
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  9
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ruhsatsız taşıyana hapis

Ruhsatsız taşıyana hapis
refid:11978132 ilişkili resim dosyası

Ateşli Silahlar Kanunu’nda yapılması öngörülen değişiklikle ruhsatsız arbalet (Tatar yayı) kelebek bıçağı ve elektroşok cihazı taşıyanlar, bulunduranlar ya da nakledenlere hapis cezası verilecek.

Adli sicil kaydı bulunanlara silah ruhsatı verilmezken, yeni düzenleme ile hafif suç işleyenler için bu hükmün uygulanmaması sağlanacak. Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nca oluşturulan ortak komisyonca hazırlanan 6136 sayılı kanun ve bazı yönetmeliklerde değişiklik öngören taslak, Başbakanlık’a gönderildi.

Yivsiz tüfeklerin üretim izni yetkisi, İçişleri Bakanlığın’dan alınarak Sanayi ve Ticaret Bakanlığına devredildi.

Sporculara silah olanağı

Gerekli şartları taşıyan sporcuların ve spor federasyonlarının, sporda kullanılmak üzere silah ithal edebilmelerine olanak sağlandı. Atış poligonlarına ruhsat verme işlemi İçişleri Bakanlığı’ndan alınarak Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nce yapılacak. Ancak İçişleri Bakanlığı’nın uygun görüşü alınacak. Yetkili bayiler tarafından satışı yapılacak silah ve mühimmatın, ülke düzeyinde takibinin yapılabilmesi amacıyla, silah satış bayileri merkezi bir bilgisayar sistemine bağlanma zorunluluğu getirildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle