GeriGündem Ruhsatsız tarım ilaçları tehlike saçıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ruhsatsız tarım ilaçları tehlike saçıyor

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Işık Tepe, İran üzerinden kaçak yollarla getirilen tarım ilaçlarının, insan ve hayvan sağlığı açısından tehlikeli olduğunu söyledi.

Tepe,  İran`dan kaçak olarak getirilen tarım ilaçlarının, düşük fiyatla satılması nedeniyle tercih edildiğini, ancak bu ilaçların kullanımında büyük sakıncalar olduğunu bildirdi.

Doç. Dr. Tepe, tarım ilaçlarının üzerinde tanıtıcı ve bilgilendirici bir yazı bulunmadığına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

``Farsça birkaç yazının bulunduğu bu ilaçlar, çiftçi tarafından bilinçsizce tüketilmektedir. Çünkü ilaçları nerede ve nasıl kullanmasını bilmeyen çiftçi bunları gelişigüzel  bahçe ya da tarlasındaki bitkilere uygulamaktadır. Bu nedenle bilinçsiz kullanılanbu ilaçlar da hedefine ulaşamamakta.``

Tepe, bilinçsiz kullanılan tarım ilaçlarının kanser riski taşıdığını da belirterek, ``Bu ilaçlar insan ve hayvan sağlığı açısından oldukça tehlikelidir. Bitkiler açısından zaralı olan bu ilaçlar hem çevreye hem de bu bitkileri tüketen bizler için oldukça sakıncalı. Bu ilaçlar, kullanım sırasında çiftçinin de sağlığını olumsuz etkilemekte`` dedi.

Tepe, bu ilaçların daha çok Güneydoğu Anadolu Bölgesi`nde kullanıldığını ve haksız  rekabet yarattığını da vurgulayarak, çiftçinin en kısa zamanda bilinçlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri ise 1999 ve 2000 yıllarında,  polisve jandarmanın yaptığı yol kontrollerinde 1424 litre illoksan, 49 litre gallant, 805 litre puma süper, 106 litre topic, 80 adet 50 gramlık gransta ele geçirildiğini, bu ilaçların İran çıkışlı olduğununtespit edildiğini söylediler.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle