Gündem Haberleri

  Ruhsatsız camiye ruhsatlı minare

  Hürriyet Haber
  28.09.2005 - 13:53 | Son Güncelleme:

  Afyonkarahisar'ın Dinar ilçesinde depremde yıkılanın yerine yapılan caminin yapı kullanma ruhsatı olmadığı ancak minarenin ruhsatlı olduğu bildirildi.

  Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Sait Tuzcu, Dinar'da 1 Ekim 1995 tarihinde yaşanan depreminin ardından yıkılan caminin yerine yeni bir cami yaptıklarını belirterek ruhsat olayını şöyle anlattı: “Yaşadığımız depremin ardından, camimizin yerine yenisini yaptık. Aradan geçen zaman içerisinde minare yapımı için toplanan para bize teslim edildi ve bir mühendis gözetiminde minareyi yaptırmaya başladık. Bizden önceki yönetimde başkan yardımcısı olan ve halen de yönetimde bulunan bir arkadaşımız, minarenin yapımı kendisine verilmediği için önce Cumhurbaşkanlığı'na daha sonra da valiliğe  şikayet etti. Şikayetçinin gerekçesi ise caminin ve minarenin inşaat ve yapı kullanma ruhsatlarının olmamasıydı. Biz minaremizi ruhsatlı olarak yaptık ve bitirdik. Şimdi ruhsatımızı herkese gösterebiliriz. Camimizin ruhsatı yok, ama minaremizin ruhsatı var.”

  Dinar depreminin ardından ilçede yapılan yeni binaların bir çoğunun ruhsatı bulunmadığını da ifade eden Sait Tuzcu, ruhsatlı minarelerinin projesinin Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından gönderildiğini kaydetti.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı