Gündem Haberleri

  Ruhani'den "yeni dönem" mesajı

  Hürriyet Planet
  17.06.2013 - 17:04 | Son Güncelleme:

  İran’da cumhurbaşkanlığı yarışını kazanan Hasan Ruhani, düzenlediği ilk basın toplantısında, iktidarı boyunca ılımlı bir politika izleyeceğinin sinyalini verdi. Ancak Ruhani konuşmasının devamında ABD’nin mutlaka İran’ın nükleer haklarını tanıması ve ABD’nin ülkesinin iç işlerine karışmaması gerektiği konusunda açıklamada bulundu.

  Ruhani, seçilmesini İran’la kurulacak ilişkiler ve yapılacak açılımlar için olumlu karşılayan Batılı liderlerin mesajlarına, bundan sonra ülkenin nükleer programının açıklıkla yürütüleceğini taahhüt ederek cevap verdi.

  Cumhurbaşkanlığına seçildiği Cuma günkü seçimlerin ardından ilk kez basın toplantısı düzenleyen Ruhani, çoğunlukla Tahran’ın tartışmalı nükleer programından dolayı Batılı ülkeler ile İran arasında yaşanan gerginliği azaltmak için çabalayacağının mesajlarının verdi.

  Ancak Ruhani konuşmasında, İran’ın zenginleştirilmiş uranyum üretimini azaltmasını desteklemeyeceğinin altını çizdi.

  Ülkenin yeni lideri, Suriye ile aralarındaki ittifak hakkında detaylı konuşmaktan çekinirken, iki yılı aşkındır devam eden iç savaşı bitirmenin ve ülkede istikrarı sağlamanın Suriye halkının elinde olduğunu söyledi.

  "YENİ BİR DÖNEM"

  Ruhani sözlerine şu şekilde devam etti:

  "Yabancı aktörlerin iç işlerine müdahale etmelerine karşıyız. Suriye’nin, diğer ülkeler ile beraber çalışarak, topraklarına barış ve huzur getirebilmesini umuyoruz."

  Ruhani, ülkesinin şimdi yeni bir döneme girdiğini ve radikal değil ılımlı ve adaletli bir politika izleyeceğini söyledi. İran lideri, sözlerine, “İran ve diğer ülkeler arasında karşılıklı güven inşa etmeliyiz” diyerek devam etti.

  Batı, Tahran’ın nükleer silah üretme arayışında olduğunu iddia ederken, Ruhani de dahil tüm İranlı liderler, ülkelerinin nükleer imkanlarını sadece enerji ve tıp alanlarında kullandıklarını savunuyor.

  Ruhani, “İlk adım ‘şeffaflığa’ daha fazla önem vermek olacak. İran İslam Cumhuriyeti’nin kararlarının uluslararası çerçeveye uygun olduğunu dünyaya tüm şeffaflığıyla göstermeye hazırız” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı