Gündem Haberleri

  Ruhani'den Washington Post'a "kan davası" makalesi

  Hürriyet Planet
  20.09.2013 - 10:01 | Son Güncelleme:

  Tüm dünya seleflerinden çok farklı olduğunu şimdiden gösteren İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin önümüzdeki hafta Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yapacağı konuşmayı bekliyor. Ruhani ise kendisini anlatmaya bugün Washington Post'ta yayınlanan makalesiyle başladı.

  Uluslararası diplomasiyi takip edenler için yılın en eğlenceli günlerinden biri her zaman İran cumhurbaşkanlarının Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptıkları provokatif konuşmalar olmuştur. ABD'li ve İsrailli delegelerin salondan çıktığı bu konuşmaların bir örneği bu yıl yaşanmayabilir. Zira bu yıl kürsüde açıklamalarıyla ABD'li gözlemcileri zaman memnun eden, zaman zaman meraklandıran, zaman zaman da şaşırtan Hasan Ruhani olacak.

  Obama yönetimi dahil kimse neler yaşanacağını tahmin edemiyor. Ancak Ruhani'nin konuşmasının önümüzdeki haftanın en önemli olayı olacağı kesin.

  İran Cumhurbaşkanı ayrıca birçok röportaj verecek, düşünce kuruluşlarına konuk olacak ve yeni ılımlı İran hükümetini dünyaya anlatmaya çalışacak.

  WASHINGTON POST'A MAKALE YAZDI
  Ruhani bu girişimlerine bugün Washington Post'ta yayımlanan "Kan davaları devri geçti" başlıklı makalesiyle başladı.

  Ruhani, "Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun açılışı için New York'a doğru yola çıkarken, muhataplarıma İran'da son seçimlerin yarattığı fırsatı yakalamaları için çağrı yapıyorum. Onlara halkımın bana verdiği angajman yetkisinden mümkün olduğunca faydalanmaları ve hükümetimin yapıcı diyalog çabalarına samimiyetle yanıt vermeleri çağrısı yapıyorum" yazdı.

  İran Cumhurbaşkanı ayrıca Suriye görüşmeleri için arabulucu olma teklifinde bulundu.

  YAZIDAN SATIR BAŞLARI
  Ulusların terörle, radikalizmle, siber suçlarla ve diğer sorunlarla baş edebilmek için "kaba kuvvet" yerine "kazan-kazan sonuçlar" peşinde koşması gerektiğini ifade eden Ruhani, "Kan davalarının devri bitti. Küresel liderlerin tehditleri fırsatlara dönüştürmek için liderlik etmeleri bekleniyor" yazdı.

  İran'ın nükleer programına da yazısında değinen Cumhurbaşkanı, "Bizim için bir atom enerjisi çevrimi kurmak, enerji kaynaklarımızı çeşitlendirmek kadar dünyada yerimizi ve hak ettiğimiz saygıyı kazanmak için de önemli" dedi.

  "Soğuk Savaş mantığı herkesin zararına. Üzücü olan şu ki tek taraflılık çoğu zaman yapıcı yaklaşımları gölgede bırakıyor. Güvenlik peşinde koşanlar bunu diğerlerinin güvensizliği pahasına yapıyor ve ortaya felaket sonuçlar çıkıyor" diyen Ruhani, Ortadoğu halklarının kendi kaderlerini tayin etmelerine izin verilmesini de istedi.

  Suriye'de yardımcı olmaya hazır olduklarını da vurgulayan Ruhani, "Hükümetimin Suriye hükümeti ile muhalefet arasındaki diyalogu kolaylaştırmak için rol oynamaya hazır olduğunu ilan ediyorum" ifadelerini kullandı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı