Gündem Haberleri

  Rudolph Valentino'nun 75 yıldır kayıp olan filmi bulundu

  Hürriyet Haber
  21.04.2004 - 13:31 | Son Güncelleme:

  Beyazperdenin ilk "ilahlarından" Rudolph Valentino'nun, 75 yıldır kayıp olan bir filmi bulundu. Sessiz sinema döneminden kalan, 1922 tarihli bu siyah- beyaz filmde Valentino, o dönemin gözde kadın oyuncularından Gloria Swanson ile başrolü paylaşıyor. Beyond the Rocks adlı film, Hollanda'nın Haarlem kentinde yaşayan bir koleksiyonerin ölümünden sonra onun mirasçıları tarafından Film Müzesi'ne verilen 2 binden fazla yapıt arasında bulundu.

  Sinema tarihçisi  Jan van der Bink, Beyond the Rocks'ın, Valentino ile Swanson'ın birlikte rol aldığı tek film olduğunu söyleyerek " Bu filmin bulunmuş olmasından dolayı son derece mutluyuz" diye konuştu.

  Uzmanlar, Beyond the Rocks'ın genel olarak iyi durumda olduğunu sadece bir iki sahnesinin zarar gördüğünü söyledi. Filmin zaman içinde zarar görmüş bölümlerinin kısa sürede restore edileceği de uzmanların verdiği bilgiler arasında.

  Elinor Glyn'in romanından uyarlanan Beyond the Rocks, yönetmen Sam Wood'un imzasını taşıyor.

  İtalya'da 1895'te doğan  Rudolph Valentino, 1913'te New York'a yerleşti. 1920'li yıllarda bütün dünyanın hayran olduğu bir "sinema starı" haline geldi. Valentino 1926 yılında henüz 31 yaşındayken hayata veda eti.

  Beyond the Rocks'ta Valentino'nun rol arkadaşı olan Gloria Swanson' da o dönemin gözde kadın oyuncularından biriydi. Swanson'ın en ünlü filmlerinden biri Billy Wilder'ın yönettiği 1950 tarihli Sunset Boulevard (Sunset Bulvarı). 1897 doğumlu olan Gloria Swanson, 1983'te öldü.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı