Gündem Haberleri

  Rubin: Pelosi tasarıyı çıkarları için kullanıyor

  Hürriyet Haber
  16.10.2007 - 07:47 | Son Güncelleme:

  Amerikan Enterprise Institute (AEI) adlı muhafazakar düşünce kuruluşunun uzmanlarından Michael Rubin, Temsilciler Meclisi'nin Demokrat Partili Başkanı Nancy Pelosi'nin Ermeni tasarısına destek veren açıklamalarının, kendi kişisel siyasi amaçlarına hizmet ettiğini ileri sürdü.

  Rubin, Amerikan kongresindeki Demokratların, siyaset yapmak uğruna Amerikan dış politikasını harcadıklarını da kaydetti.

  Kısa süre önce ABD'nin Cumhuriyetçi Partili başkan adaylarından, New York'un eski belediye başkanı Rudy Giulliani'nin “Türkiye ve Irak danışmanı” görevine atanan Rubin, National Review dergisi için yazdığı yazıda, kongredeki Ermeni tasarısını destekleyen Temsilciler Meclisi Başkanı, Demokrat Partili Nancy Pelosi'yi eleştirdi. Rubin, Pelosi'nin açıklamalarında kullandığı, “bu Türkiye ile ilgili değil. Osmanlı İmparatorluğu ile ilgili” ifadelerine değinerek, “Demokrat Partililerin neden aniden 85 yıldır ortada olmayan bir varlığı kınama ihtiyacı hissettiklerini anlamak mümkün değil” dedi.

  Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nin kararından sonra Türkiye'nin Washington Büyükelçisi'nin danışmalar için çağrıldığını ve ABD Dışişleri Bakanlığı'nın da kendisini, Türkiye'nin Irak'a müdahalesini engellemede zor bir durumda bulduğunu belirten Rubin, Pelosi'nin pozisyonunun, Irak ve Afganistan'daki Amerikan askerlerine lojistik destek sağlanan İncirlik üssünün kullanımını da riske attığını yazdı.

  Demokrat Parti Delaware Senatörü Joe Biden'ın, Irak'ın üçe bölünmesi yönünde Senato'dan geçirdiği tasarıya işaret eden Rubin, “Birden belki medyanın dikkatini üstüne çekmek istedi. Başardı da. Ancak problem şu ki, Biden'ın açıklamaları İran ve Irak'ta daha fazla yer buluyor. Devrimci mollalar, Biden'ın açıklamalarını, ABD'nin Irak'ı yeniden inşa etmektense yıkmak amacı taşıdığına ikna etmekte kullanıyor” dedi.

  Mayıs 2006 tarihinde Demokrat Parti Pennsylvania Milletvekili Jack Murtha'nın, Amerikan deniz piyadelerini, “Iraklılar'ı soğukkanlılıkla öldürmekle” suçladığını ve Murtha'nın bu açıklamasının, El Cezire televizyonunun en favori haber klipleri arasında yer aldığını belirten Rubin, Murtha'nın sözlerinin, Amerikalılar'ı öldüren teröristlerin kendilerini haklı çıkarmak için kullanıldığını savundu.

  Son Ermeni tasarısının, Amerikan kongresinin, hangi meselelerde ağırlığını koyacağını nasıl seçtiği konusunda birçok soru işareti uyandırdığını söyleyen Rubin, “örneğin, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, İran'a yaptırımlar için Pekin'in desteğini almak gibi neredeyse imkansız bir görevle uğraşırken, Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi, Çin'in kültürel devrimi sırasında ölen milyonlar için Pekin'i kınamaya kalkacak mı? Onların işlediği cinayetler, siyasi amaçlıydı ve tarihi kayıtlara bakarsanız bilinçli ve koordine yapılmıştı. Üstelik çok daha yakın tarihte” dedi. Rubin, “Belki de komite, 1994-1997 Iraklı Kürtler'in iç savaşı sırasında, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ve Irak'ın Kürt bölgesinin başkanı Mesud Barzani'nin, 3 bin kadar Kürt'ün öldürülmesi emrini vermeleri konusunda bir tasarı getirirler” diye sordu. Rubin, “Böyle davaların takip edilmemesi gerektiğini söylemiyoruz. Ancak bu tarihi araştırmaların yeri üniversitelerdir, Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi değildir” ifadesini kullandı.

  ABD Başkanı George W. Bush'un Cumhuriyetçi Partisi'ne yakın görüşleriyle bilinen AEI'ın uzmanlarından Rubin, gelecek dönemde Beyaz Saray'ı hangi parti alırsa alsın, ABD'nin terörizmle savaşının devam edeceğini belirtti ve “Amatörlere yer yok. Amerikan askerleri, ulusal güvenliğimizi korumak için kendilerini feda ederken, gazete başlıkları peşindeki kongre üyelerinin, onların işini zorlaştırması çok şanssız bir durum” dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı