Gündem Haberleri

  Ruanda'da katliamcı lider yakalandı

  CNN
  27.05.2011 - 10:20 | Son Güncelleme:

  Birleşmiş Milletler Ruanda Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi’nden yapılan açıklamada, 1990’lı yıllarda ülkede yaşanan Tutsi katliamını gerçekleştiren Hutu milislerinin önde gelen liderlerinden Bernard Munyagishari’nin Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde ele geçirildiği bildirildi.

  Munyagishari mahkeme tarafından soykırım ve tecavüz dâhil bir dizi insanlık suçu şüphesiyle aranıyordu.

  1994 yılında uluslararası kamuoyunun Bosnalı Sırpların Yugoslavya’da gerçekleştirdiği etnik temizliğe odaklandığı sıralarda, binlerce kilometre uzakta Ruanda’da Hutu milisleri de kanlı bir katliama başlamıştı. Uluslararası müdahale için çok geç kalınan katliamın liderlerinden birinin de Munyagishari olduğu öne sürülüyordu.

  Interahamwe olarak da bilinen Hutu milisleri, çoğunluğu etnik Tutsiler ve ılımlı Hutulardan oluşan on binlerce kişinin ölümünden sorumlu tutuluyor. Toplam üç ay süren kanlı katliam ve rasgele infazlar sonucu toplam 800 bin kişinin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.

  Munyagishari’nin kuzey Kivu bölgesinde Kongo askerlerinin düzenlediği bir operasyona tutuklandığı belirtildi. Şu an Kongo’nun Goma şehrinde tutulan Munyagishari’nin Tanzanya’nın Arusha şehrinde bulunan mahkemeye transferini beklediği ifade edildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı