GeriGündem RTÜK'ün yayın ilkelerine AB ayarı geliyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

RTÜK'ün yayın ilkelerine AB ayarı geliyor

RADYO ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Davut Dursun, bugüne kadar en yoğun eleştirileri yayın ilkelerinden aldıklarını belirterek, “Yeni tasarıda yayın ilkeleri, Avrupa Birliği Görsel, İşitsel Medya Hizmetleri Yönergesi esas alınarak yeniden düzenlenecek. Radyo ve televizyon yayınları ile isteğe bağlı hizmetlere uygulanacak ilkeler ayrı ayrı düzenlenecek” dedi.

Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) tarafından bu yıl 19'uncusu düzenlenen ‘Yerel Medya Eğitim Semineri’ Edirne'de başladı. Devlet Su İşleri Edirne Bölge Müdürlüğü’nde düzenlenen ve 2 gün sürücek seminere Edirne Valisi Gökhan Sözer, BYEGM Genel Müdürü Murat Karakaya, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, RTÜK Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun, AK Parti Edirne Milletvekili Necdet Budak, Edirne Belediye Başkanı CHP'li Hamdi Sedefçi ile çok sayıda gazeteci katıldı.

Medya Eğitim Semineri'nde konuşma yapan RTÜK Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun, yeni RTÜK yasası yayın ilkelerinin Avrupa Birliği’ne uyum sağlayacağını söyledi. 1994 yılından bu yana değişen teknoloji ile RTÜK yasasının adeta kalbura döndüğünü belirten Prof. Dr. Dursun, şunları söyledi:

“1994 yılında 3984 sayılı yasa çıkarılmıştı. 16 sene geçti, bu süre içerisinde 20’ye yakın değişiklik yapıldı. Deyim yerindeyse yasa kalbura döndü. Teknolojik değişmeler yasada yenilikleri ortaya çıkardı. Bugün yasanın tamamen değişmesi ihtiyacı ile karşı karşıya kaldık. Görsel İşitsel Medya için en önemli sorun frekans karmaşasıdır. Yeni yasa bir şekilde frekans karmaşasını çözmeyi amaçlıyor. Çünkü yasalaşırsa bir sene içerisinde sayısal ve karasal yayınlar için gerekli frekansları ihale edip, sahiplerine dağıtımını amaçlıyoruz. Analog yayıncılık bitti, Türkiye yasal boşluklardan dolayı geç kaldı.”

YAYIN İLKELERİ DEĞİŞECEK

RTÜK Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun, yasa tasarısı ile birlikte yayın ilkelerinin de Avrupa Birliği ülkeleri ile aynı şartlarda olacağını söyleyerek şöyle konuştu:
“Yayın ilkelerini evrensel standartlara getirmeye çalışıyoruz. Böylece Türk medya mensupları da Avrupa’daki standartlara ve ilkeler gibi sorumlu hale gelecekler. İlkesel olarak evrensel bir yayın yapma imkanı doğacak. Yayın ilkelerinin değişmesi sektörde nefes almayı sağlayacaktır. Bugüne kadar yayın ilkelerinin muğlak olduğu yoğun eleştiriler alınmıştır. Yeni tasarıda yayın ilkeleri, Avrupa Birliği Görsel, İşitsel Medya Hizmetleri Yönergesi esas alınarak yeniden düzenlenmektedir. Burada yapılan değişikliğin en ayırt edici özelliği, radyo ve televizyon yayınları ile isteğe bağlı hizmetlere uygulanacak ilkelerin ayrı ayrı düzenlenmesidir” diye konuştu.

EKİM'DE MECLİS GÜNDEMİNE GELECEK

RTÜK Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun, hükümet tarafından kabul edilen yasa taslağının TBMM Anayasa Komisyonu ve oluşturulan alt komisyonlarda incelendiğini ifade ederek, yasa taslağının Ekim ayında TBMM gündemine geleceğini söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle