Gündem Haberleri

  RTÜK'ten uluslararası panel

  ANKA
  05.10.2008 - 14:27 | Son Güncelleme:

  Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), 7-8 Ekim tarihlerinde “Çocuk Gerçeği ve Medya Okuryazarlığı Dersinin Önemi” konulu uluslararası bir panel düzenliyor.

  RTÜK Başkanı Zahid Akman’ın açılış konuşmasını yapacağı ve iki gün sürecek olan panele; Hollanda, İsviçre, Katar ve Türkiye’den medya yöneticileri, akademisyenler, eğitimciler ile yazarlar katılacak.

  RTÜK’ten yapılan açıklamada, RTÜK ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın, ortaklaşa işbirliği sonucu ilköğretim okulları ikinci kademede okutulan Medya Okuryazarlığı Dersi’nin öneminin, İstanbul’da uluslar arası bir panel ile masaya yatırılacağı bildirildi. Günümüzde bilgi değişimi, diyalog gibi karşılıklı iletişimin artmasının, kültürlerin sınır aşmasını ve paylaşmasını da beraberinde getirdiğinin belirtildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

  “Bu durum, çocuk ve gençlerin birbirleriyle olan etkileşimini ve sosyalleşmelerini sınır ötesi bağlamda arttırmaktadır. Bunun olumlu yanları olmakla birlikte, çocukların ve gençlerin bu tür etkinliklerinin, yeni teknolojiler dikkate alındığında, eğitim verilmek suretiyle bilinçli hale getirilmesi önem kazanmaktadır. Medya eğitiminin bireylere kazandırdığı önemli bir beceri de vatandaşlık bilincinin arttırılması ve katılımcı bir vatandaş yetiştirilmesi sürecine katkı sağlamasıdır. Bu gerçek Medya Okur yazarlığı dersinin önemin daha iyi anlaşılmasına vurgu yapmaktadır.”

  RTÜK Başkanı Zahid Akman’ın da, açılış konuşmasını yapacağı 7-8 Ekim’de İstanbul’da düzenlenecek olan “Çocuk Gerçeği ve Medya Okuryazarlığı Dersinin Önemi” konulu uluslararası panele; Hollanda, İsviçre, Katar ve Türkiye’den medya yöneticileri, akademisyenler, eğitimciler ile yazarlar katılacak.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı