GeriGündem RTÜK'ten lisans devrine imkan
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

RTÜK'ten lisans devrine imkan

RTÜK'ün yayın lisansı verdiği bir kuruluş bu lisansı, yayın istasyonlarını ve şebekelerini, Üst Kurul'un izniyle, mevzuatın aradığı şartları taşıyan bir üçüncü kuruluşa devredebilecek.

RTÜK amacı, özel radyo ve televizyon kuruluşlarının uyması gerekli asgari idari ve mali şartlarla yayın alanı, y saat ve süreleri ile yayın lisansının, yayın istasyonlarının ve şebekelerinin bir üçüncü kuruluşa devrine ilişkin usul ve esasları belirleyen yönetmelik değişikliği yürürlüğe girdi.

Resmi Gazete'de yayınlanan yönetmelikliğin "hisse ve tesislerin devri"ni öngören maddesinde yapılan değişiklikle, RTÜK'ün yayın lisansı verdiği bir kuruluşun bu lisansı, yayın istasyonlarını ve şebekelerini, Üst Kurul'un izniyle, mevzuatın aradığı şartları taşıyan bir üçüncü kuruluşa devredebilmesi öngörüldü.

Devreden kuruluş; mali yükümlülükleri ile ilgili RTÜK'den alacağı ilişiksizlik belgesini, SSK'dan birim borcu olmadığına  dair belgelerini, haber birimlerinde çalışanların listesini, devralan kuruluşla yapılan devir sözleşmesini Üst Kurul'a bildirmek zorunda olacak.

Devralan kuruluş ise anonim şirket olduğunu gösteren belgeyi, Ulusal Güvenlik Belgesini, lisan verilmesine esas teşkil eden diğer belgeleri ve devreden kuruluşla mutabık kaldığı devir sözleşmesini RTÜK'ü sunacak.

Devreden ve devralan kuruluşların söz konusu yükümlülükler ile aranan diğer şartları yerine getirmeleri halinde RTÜK'ün yayın lisansının devrine izin vereceği belirtilen yönetmelikte, sadece yayın lisansı devrinin söz konusu olduğu hallerde, yayın lisansını devralan kuruluşun, kendi sistemleri ile yayınlarını sürdürebilmek için RTÜK'den yayın izni almakla yükümlü olması öngörüldü.

Üst Kurul'un yayın lisansı verdiği bir kuruluşun bu lisansı, yayın istasyonlarını ve şebekelerini yurt dışından Türkiye'ye yönelik yayın yapan radyo veya televizyon kuruluşlarına devir veya temlik edemeyeceği yönetmelikte yer aldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle