Gündem Haberleri

  RTÜK'ten Kürtçe yayın için ilk resmi davet

  ANKARA(ANKA)-
  20.02.2006 - 15:06 | Son Güncelleme:

  RTÜK, Kürtçe yayın yapmak isteyen radyo ve televizyonları ilk kez resmi olarak davet etti.

  RTÜK, Kürtçe yayın yapmak isteyen radyo ve televizyonları ilk kez resmi olarak davet etti.

  Kürtçe yayın için RTÜK’e başvuran Söz Rodyo-TV ve Gün Radyo-TV yöneticileri ilk kez resmi davetli olarak Ankara’ya geldi. Gün Radyo-TV Yönetim Kurulu Başkan Vekili Osman Özsat, RTÜK Yayın İzleme ve Değerlendirme Dairesi Yöneticileriyle yaklaşık bir saat toplantı yaptıklarını belirtti.

  Toplantıda eksik evrakların tamamlanmasının istendiğini söyleyen Özsat, bu evrakları tamamladıktan kısa bir süre sonra yayına başlayacaklarını söyledi.

  "Tek eksik belgemiz imza sirküleri" diyen Özsat, dosyayı tetkik ettiklerini ve kısa bir süre içinde taahhütnameyi imzalamak için yeniden RTÜK’e geleceklerini bildirdi.

  Edinilen bilgiye göre, RTÜK 4 radyo ve televizyona davette bulundu. Ancak sadece Söz Radyo-TV ve Gün Radyo-TV davete katıldı. Mart ayında yayınlara başlanacağı öngörülürken, Kürtçe yayınların Kırmançi lehçesinde televizyonda haftada 45 dakika, radyoda haftada 1 saat yapılacağı öğrenildi.

  Gün TV’nin programının isminin "Kültür Beşiği" olduğu belirtilirken, televizyonun ilk olarak iki sene önce Kürtçe yayın isteğinde bulunduğu bildirildi. Osman Özsat, Kürtçe bilen eleman ve altyapı konusunda herhangi bir sıkıntıları olmadığını söyledi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı