Gündem Haberleri

  RTÜK'ten kapatmaya istatiksel savunma

  Hürriyet Haber
  16.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Küfürler tek tek sayıldı

  RADYO ve Televizyon Üst Kurulu, (RTÜK) 15 gün süre ile yayınını durduğu Açık Radyo ile 1 gün süre ile kapattığı Show TV'nin genel ahlak, toplum huzuru, Türk aile yapısına aykırı yayınlar yaptığını bildirdi.

  RTÜK'ten yapılan açıklamada, bu kapatmaların basın özgürlüğü ile ilişkilendirildiği ve Kurul'a sert eleştirilerde bulunulduğu belirtildi. Açıklamada, kapatmaya neden olan programlarda yeralan ifadelerde tek tek sıralandı.

  Açık Radyo'nun 10.30-10.45 arasında yaptığı ‘Amma Hikaye’ programında şu ifadelerin kullanıldığı belirtildi:

  ‘‘P...venk sen git dibini dövdür’’, ‘‘Kadın olsaydın o...puluk ederdin’’, ‘‘Geçen gece bir şişe kırığı ile denedim’’, ‘‘Pis herifler, bir kadeh ısmarlamalarına izin verince donuma el atmak zorunda sanıyorlar kendilerini’’, ‘‘Şimdi o...puluk ediyorum. Tarifem 10 dolar. Sana bedava elbet’’, ‘‘Bazı tipler var. Bana 10'ar doları tosluyorlar, soyunuyorum. Soyununca da tamam. Artık d...me istekleri kalmıyor. Onlukları geri vermiyorum. Çok matrak di mi?’’

  Show TV'de yayınlanan ‘Erkek Güzeli Sefil Bilo’ isimli filmde ise ‘gavat’ kelimesinin 26 kez, ‘bok’ kelimesinin 19 kez, ‘s...tir, hass...tir’ kelimelerinin 5 kez, ‘p...venk’ kelimesinin 5 kez kullanıldığının saptandığı belirtilen açıklamada, bunların dışında filmde çok sayıda argo kelimenin kullandığı söylendi. Açıklamada, ‘‘Yukarıdaki ifadelerin bir sanat eserinin gereği olduğunu savunmak her halde pek kolay değil’’ denildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı