Gündem Haberleri

  RTÜK'ten çocuklar için yeni düzenleme

  A.A
  21.05.2010 - 10:37 | Son Güncelleme:

  Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) girişimiyle bir dönem usta sanatçı Adile Naşit'in “Uykudan Önce” programına benzer bir biçimde çocuklara televizyon ekranlarından uyku saati hatırlatılacak. Ekranlarda her akşam saat 21.30'dan itibaren yer alacak çocuklara yönelik spot film ve alt yazı yer alacak.

  RTÜK Başkanı Davut Dursun, çocuklar üzerinde televizyon yayınlarının olumsuz etkilerinin televizyonların daha çok izlenirlik elde etmek için belli programlarda belli hassasiyetleri bazen gösteremediklerini söyledi.

  Bu durumun da çocukların ekran karşısında oldukları saatlere rastladığında çocuklar üzerinde olumsuz etkiler meydana gelebildiğini ifade eden Dursun, “Bütün dünyada televizyon yayınlarının çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirebilmek amacıyla belli programlar uygulanıyor. 'Artık televizyonları yasaklayalım, madem ki olumsuz etkileri var' deme şansınız yok. Çünkü televizyon, artık vazgeçilmez bir kitle iletişim aracı. Ama çocuklarımız da bizim geleceğimiz” dedi.

  “HOŞ BİR SÜRPRİZ OLACAK”

  RTÜK Başkanı Dursun, çocukların ahlaki, fiziki, psikolojik ve sosyal gelişimlerini olumsuz yönde etkileyecek türdeki yayınların çocukların ekran karşısında oldukları saatlerde yayınlanmamasının, hem ulusal hukukta, hem de uluslararası düzenlemelerde vazgeçilmez bir kural haline geldiğini kaydetti.

  Televizyon programlarını değerlendirirken çocukları olumsuz yönde etkileyecek nitelikteki programların onların ekran karşısında oldukları vakitlerde yayınlanmaması gerektiğini hatırlattıklarını, bunlara uyulmaması halinde ise müeyyideler uyguladıklarını anımsatan Dursun, şunları söyledi:

  “O bakımdan şöyle var sayılıyor; çocuklar belli saatlerde ekran karşısında olurlar, o saatlerden sonra ekran karşısında olmaz artık, yatakta olurlar. Biz genel olarak saat 21.30'a kadar çocukların ekran karşısında olduklarını düşünüyoruz. Saat 21.30'dan sonra çocukları olumsuz yönde etkileyebilecek türde programlar yayınlanabilir.

  Dolayısıyla 21.30'da artık çocukların yatağa girdiklerini, ekran karşısında olmadıklarını var sayıyoruz. Şimdi bir hazırlık yaptırıyoruz, saat 21.30 sıralarında televizyon ekranlarında 'Haydi çocuklar sizin uyku vaktiniz geldi, ekran karşısından kalkın' denilecek, her akşam tekrarlayacak televizyonlar. Sanıyorum da hoş bir espri olacak ve böylece çocuklarımız üzerinde televizyonun olumsuz etkilerini azaltma noktasında bir hoş bir sürpriz olacak sanıyorum.”

  UYARI YAZISI, BİRKAÇ AY İÇİNDE EKRANLARDA OLACAK

  Televizyon Yayıncıları Derneğine (TVYD) üye yayın kuruluşlarının gönüllü katılımıyla 2006 yılında “Akıllı İşaretler” sembol sistemini hayata geçiren RTÜK, çocuklara yatma saatinin geldiğini hatırlatan bir spot film ve alt yazı için girişimde bulundu.

  Tüm televizyon kanallarında yayınlanacak spot film ve alt yazı uygulamasının, yayıncı sorumluluğu kapsamında TVYD tarafından hazırlıkları sürdürülüyor. Birkaç ay içerisinde hayata geçirilmesi beklenen uygulama ile çocukların geç saatlere kadar televizyon karşısında kalmalarını ve yayınlardan olumsuz etkilenmelerini önlemeyi amaçlanıyor. Uygulamayla aynı zamanda ebeveynlerin çocuklar üzerindeki kontrolünün artırılması hedefleniyor.

  Radyo ve Televizyon Üst Kuruluna televizyon yayınlarının çocukları olumsuz etkilediğine ilişkin pek çok şikayet gelirken, Üst Kurul tarafından verilen müeyyide kararlarının büyük bölümünün konusunu, çocukların fiziksel, zihinsel gelişimini olumsuz etkileyen yayınlar oluşturuyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı