Gündem Haberleri

  RTÜK'ten basına F tipi uyarısı

  Hürriyet Haber
  13.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:


  Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), F Tipi cezaevlerini protesto eylemlerine ilişkin haberler konusunda yayın kuruluşlarını uyardı. RTÜK'ün uyarısında F tipi protestolarına yönelik haberlerinin medyada fazla yer aldığı, haber kurgusunun da devleti güçsüz göstererek otorite boşluğu yarattığı iddia edildi.

  RTÜK'ten yapılan yazılı açıklamada, ''F Tipi cezaevlerini protesto amacıyla cezaevlerindeki ölüm oruçları nedeniyle terör örgütlerinin eylemlerinin, bazı görsel ve işitsel yayın organlarında geniş bir biçimde ve devleti zaaf içinde gösterecek bir kurguyla yer aldığının gözlemlendiği'' bildirildi.

  Açıklamada şu ifadelere yer verildi: ''Bilindiği gibi terör örgütlerinin amacı, ölüm orucu ve benzeri eylemlerle kamuoyunun dikkatini çekmek, kendilerine prestij sağlayarak taraftar toplamak, örgütün korkutma, sindirme ve yıldırma gücünü ispata çalışmak ve devleti güçsüz, zaaf içinde göstererek otorite boşluğu yaratmaktır.

  Amacı ve hedefi, kamu otoritesini yok etmeye, cezaevlerindeki yönetimin kamu görevlilerinde değil, kendi militanlarında olduğunu göstermeye yönelik olan ve terör örgütünce planlanıp uygulamaya konulan ölüm orucu ve benzer eylemlerin, bazı görsel ve işitsel medyada gereğinden fazla yer alması ve haber kurgusunun da devleti güçsüz, zamanında önlem alamayan ve kararlarının meşruiyeti tartışılan bir tarzda düzenlenmesinin, 3984 Sayılı Yasa'nın temel sistematiğini oluşturan 'yayınların kamu hizmeti anlayışıyla yapılması' ilkesine ve 4422 Sayılı Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Yasası'na aykırı olduğu görülmektedir.

  Söz konusu yayınlar, Üst Kurulumuzca kesintisiz olarak izlenip değerlendirilmektedir. Görsel ve işitsel medya kuruluşlarımızın, haber, yorum ve görüntü sunumlarında 3984 Sayılı Yasa hükümlerine ve yürürlükteki diğer kanunlara uygun davranmaları özel ve öncelikli bir önem taşımaktadır."

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı