Gündem Haberleri

  RTÜK'te çifte uzlaşmazlık

  Hürriyet Haber
  04.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  KOALİSYON ortakları, RTÜK yasasında yapacakları değişiklik taslağında iki konuda uzlaşma sağlayamadılar. Hisse oranları ile RTÜK'ün yapısına ilişkin maddeler, büyük ihtimalle liderler toplantısına bırakılacak.

  RTÜK taslağını oluşturmak üzere bir araya gelen DSP, ANAP ve MHP kurmayları, dünkü toplantıda, en çok tartıştıkları iki konuyu ele aldılar. ANAP ve MHP, hisseler konusundaki sınırlandırmanın kaldırılmasını, şeffaflık getirilmesini istedi. İki parti, basın kuruluşlarında yüzde 10 hisseye sahip olanların kamu ihalelerine girme yasağının da kaldırılmasını istedi. İki parti, bu sınırlamaların, sahtekarlıklara fırsat verdiğini ve teşebbüs özgürlüğünü sınırlandırdığını belirttiler.

  DSP, ORTAKLARA KARŞI

  DSP kanadı ise her iki konuda da ortaklarının fikrine sıcak bakmıyor. Bir basın kuruluşu sahibinin, bir başka basın kuruluşunda en fazla yüzde 20 hisseye sahip olmasındaki sınırlandırmanın kaldırılabileceğini savunan DSP kanadı, kamu ihalelerine girme sınırının kalmasından yana tavır sergiliyor. DSP'liler, medya gücünün, ihalelerle baskı amacıyla kullanılmasından endişe ediyor.

  RTÜK'ün yapısı üzerinde de ortaklar henüz bir uzlaşma sağlayamadı. ANAP ve MHP, kurulda siyasi partiler tarafından seçilen üyelerin yer almasını istiyor. İki parti, 9 olan üye sayısının 11'e çıkarılmasını, 5'inin siyasi partiler tarafından seçilmesini, diğerlerinin ise meslek ve kitle örgütleri ile üniversitelerden seçilebileceğini savunuyor. DSP ise özerk bir yapıya sahip olabilmesi için kurulda siyasi parti temsilcilerinin bulunmasına sıcak bakmıyor. DSP, böyle bir oluşumla RTÜK'ün, bugün büyük sorun haline gelen KİT'lerin yönetimlerine dönebileceğinden endişe ediyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı