Gündem Haberleri

  RTÜK Yasası’na neşter

  Hürriyet Haber
  13.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Devlet Bakanı Cavit Kavak, ‘‘RTÜK Yasası'nda yapılacak değişiklikle, televizyon sahipliği şeffaflaşacak, yayıncılığın arkasındaki karanlık kaynaklar açığa çıkacaktır’’ dedi. Kavak, medyada ‘paravan şirketler’ döneminin kapanacağını söyledi.

  Devlet Bakanı Cavit Kavak, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Yasası'nda yapılacak değişiklikle, amacı karanlık radyo ve televizyonların laik, demokratik rejime ve ülke bütünlüğüne yönelik faaliyetlerinin ortadan kalkacağını belirtti. Kavak, dün yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

  ‘‘RTÜK Yasası'nda yapılacak değişiklikle; kaynağı karanlık, amacı karanlık radyo ve televizyonların demokratik, laik rejime, ülke bütünlüğüne aykırı faaliyetleri, rejimi tehdit eden boyuttaki sonuçları ortadan kalkacak, karanlık kaynaklar gün ışığına çıkacaktır. Mevcut sistemin yasaklı zihniyetinden yararlanarak, kaynaklarını ve isimlerini gizleyerek gecekondu yayıncılıkla kişisel ve siyasi çıkar sağlamaya çalışanlar ortaya çıkacaktır.’’

  OYUN BOZULACAK

  Söz konusu değişiklikle, kanuna karşı hile yaparak, kayıt dışı ekonomiye sığınıp halkın üzerinde fikir tekeli kurmak isteyenlerin oyununun da bozulacağını vurgulayan Devlet Bakanı Cavit Kavak, ‘‘Televizyon sahipliği şeffaflaşacak ve yayıncılığın arkasındaki karanlık kaynaklar açığa çıkacaktır’’ dedi. Kavak ayrıca, nama yazılı hisse senedi ile medyada ‘paravan şirketler’ döneminin kapanacağına da dikkati çekti.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı