Gündem Haberleri

  RTÜK uyarınca o kelime çıktı

  Sema DENKER
  14.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ata Demirer ve Vildan Atasever'in paylaştığı "Osmanlı Cumhuriyeti" filmi, RTÜK engeline takıldı.

  Gani Müjde'nin senaryosunu yazıp yönettiği, başrollerini Ata Demirer ve Vildan Atasever'in paylaştığı "Osmanlı Cumhuriyeti" filmi, RTÜK engeline takıldı.
  Filmde Ata Demirer'in camii çıkışında söylediği, "Nerede benim Prada ayakkabılarım?" cümlesindeki "Prada" kelimesi, gizli reklama girdiği gerekçesiyle RTÜK tarafından çıkartıldı.
  Ata Demirer'in başrolünü oynadığı ve Gani Müjde'nin yazıp yönettiği "Osmanlı Cumhuriyeti" filmi kasımda vizyona girecek. Film gösterime girmeden tartışmaları başladı. "Atatürk olmasaydı ne olurdu” sorusundan yola çıkan filmin başlangıcında Mustafa Kemal'in çocukluğunda karga kovalarken ölmesi, "Atatürk’ü küçük düşürüyor" söylentilerini de beraberinde getirmişti. Merakla beklenen film, vizyona girmeden şimdi de RTÜK engeline takıldı. Filmde padişahı canlandıran Ata Demirer'in camii çıkışında "Nerede benim Prada ayakkabılarım" cümlesinde "Prada" kelimesi, Radyo Televizyon Üst Kurulu tarafından "gizli reklam" gerekçesiyle sakıncalı bulundu. Fragmandan bu bölüm çıkartılırken, filmin içinde geçen "Prada"da kesilerek, bu cümle, "Nerede benim ayakkabılarım" olarak yeniden montajlandı. Konuyla ilgili görüştüğümüz yönetmen Gani Müjde, "İşin esprisi 'Prada'ydı. Ama RTÜK bunu istemedi. Biz de çıkarmak zorunda kaldık. Sinemanın bu anlamda özgür olması gerek. Bir sürü telaşımız içinde bir de bununla uğraştık" diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı