GeriGündem RTÜK’ten ‘Semra’nım komisyonu’ geliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

RTÜK’ten ‘Semra’nım komisyonu’ geliyor

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Fatih Karaca, evlilik yarışmalarına karşı hızlı ve etkin yaptırım uygulamak için özel komisyon kurma kararı aldıklarını açıkladı.

İlk kez belli bir tür yayını izlemeye alacaklarını belirten Karaca, komisyonun bugünden itibaren çalışmaya başlayacağını ve gelecek pazartesi günü ilk izleme dosyalarının olağanüstü toplantıda gündeme alınacağını bildirdi. Karaca, ‘Yayıncı sıfatımla bu programlardan utanç duyuyorum. Aile ilişkilerinin sulandırıldığı, her türlü bağırış-çağırış ve hakaretin yağdırıldığı, insanların kafalarına bardak çarptıkları yayınların kamu yayıncılığıyla ilgisi yok. Özellikle çocuklar ve gençleri son derece olumsuz etkileyen bu programlara dur demenin zamanı gelmiştir’ diye konuştu. Yalnızca söz konusu yarışma programlarını değil, yarışmacıların davetli olduğu programları da yakın izlemeye alacaklarını belirten Karaca, programların isim değiştirerek daha ağır ceza almaktan kurtulma çabaları için de, ‘Bu konuda idari yargıya gittik ve yargı lehimize karar verdi. İsim değil format ve içerik önemli. İsim değişikliği onları kurtarmaz’ dedi.

ELEŞTİRİLER

RTÜK Başkanı Fatih Karaca’nın realty show programlarına yönelik eleştirilerine, yapımcı firmaların tepkileri şöyle oldu:

Armağan Çağlayan (Med Yapım Genel Müdür Yardımcısı): Televizyon camiası bu açıklamalardan sonra kendinde otokontrol mekanizmasını geliştirecektir, buna eminim.

İrfan Şahin (ANS Genel Müdürü): Bu programlar bugün çıkmadı ki.. Yasaklanırsa yerine başka programlar gelecek. Ve RTÜK yine aynı şekilde açıklamada bulunacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle