Gündem Haberleri

  RTÜK tasarısı kara paracıları ürkütüyor

  Hürriyet Haber
  22.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Devlet Bakanı Kavak, yeni RTÜK yasa tasarısının medya sektöründe ‘‘maskeli yayın’’ yaparak demokratik laik rejimi yaralamaya çalışanları, televizyonlarını silah gibi kullananları günışığına çıkarmayı hedeflediğini bildirdi. Kavak, tasarı yasalaşınca, karaparacılarla korsan yayıncıların bu sektörden temizleneceğini söyledi.

  Devlet Bakanı Cavit Kavak, RTÜK yasasının değiştirilmesini öngören yasa tasarısının getireceği ‘‘temiz ekran, şeffaf yayıncılık’’ uygulamasının, karaparacıları ve korsan televizyoncuları ürküttüğünü bildirdi. Kavak, ‘‘Tasarı yasalaştığında, demokrasimizin güvencelerinden biri olan medyadan, karaparacılar ve demokratik laik rejim karşıtları temizlenmiş olacaktır’’ dedi.

  Kavak, dün yaptığı yazılı açıklamada, karapara kaynaklarına ve korsanlığa dayalı yayıncıların ve onların arkasındaki bazı lider ve siyasetçilerin, RTÜK tasarısına karşı çıkmalarının arkasında bu ürküntünün bulunduğunu belirtti. Hükümetlerinin ‘‘günışığında yönetim’’ ilkesinin bir uygulaması olan RTÜK yasa değişikliği tasarısını engellemeye çalışanların, demokratik laik rejim karşıtları ile kirli para sahipleri olduğunu ifade eden Kavak, şunları kaydetti:

  BATI'DAKİ UYGULAMALAR

  ‘‘Demokratik Batı ülkelerindeki uygulamalar esas alınarak hazırlanan RTÜK değişiklik tasarısı, televizyon yayıncılığında mesleki esaslara göre çalışan, demokratik denetime açık, kaynağı belli bir yapı öngörmektedir. Bu nedenle tasarı yasalaştığında gün ışığına çıkmaktan korkanlar, panik içinde tepki gösteriyorlar. Tasarının amacını çarpıtarak, Yüce Meclis'in iradesine ipotek koymaya çalışıyorlar. Tasarı yasalaştığında, demokrasimizin güvencelerinden biri olan medyadan, karaparacılar ve demokratik laik rejim karşıtları temizlenmiş olacaktır. Kendilerine basın-yayın organı süsü vererek kişisel ve siyasi çıkar için yayın yapan, insanları karalayan bu odaklar gerçek medya kuruluşlarından ayıklanacak ve açığa çıkacaklardır.’’

  MASKELİ YAYINA SON

  Kavak, hükümetin RTÜK tasarısıyla, medya sektöründe ‘‘maskeli yayın’’ yaparak demokratik laik rejimi yaralamaya çalışanları, bu sektörde ticari ve mesleki ilkelere göre çalışmadıkları halde, karanlık odaklarca kurulan televizyonları silah gibi kullananları, günışığına çıkarmayı hedeflediğini bildirdi. Tasarı yasalaştığında, paravan şirketler aracılığıyla kayıt dışı faaliyet gösterenlerin ortaya çıkarılacağını ve korsan yayın kuruluşlarının faaliyetlerinin son bulacağını kaydeden Kavak, ‘‘Hamiline yazılı hisse senetleriyle kendilerini saklayan, karanlık ilişkiler ağı içinde yayıncılık yaparak, vatandaşın kafasında belli fikirler oluşturmaya çalışan bu güçler, RTÜK değişiklik yasasıyla, yakayı ele verecekleri için hezeyan içindedirler’’ dedi. Kavak, RTÜK yasasıyla, bütün demokratik ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de temiz yayıncılık döneminin başlayacağını vurguladı.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı