GeriGündem RTÜK: Seçimde taraflı yayıncılık yapıldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

RTÜK: Seçimde taraflı yayıncılık yapıldı

Radyo Televizyon Üst Kurulu İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanı Yusuf Turan, seçim döneminde radyo ve televizyon yayınlarının, RTÜK'ün öngördüğü tarafsız yayıncılıkla bağdaşmadığının görüldüğünü, medya etiğinin uygulanmadığını söyledi.

Turan, İletişim Fakültesi öğrencilerine, ''RTÜK Yasası ve Seçim Dönemi Uygulamaları'' konusunda bilgi verdi.

Seçimlerin çoğulcu demokrasinin adeta akciğeri olduğunu, toplumsal bünyenin seçimlerle hayatiyet kazandığını vurgulayan Turan, seçim dönemlerinde radyo ve televizyon yayınlarına yönelik denetimlerin de kendine has bir mantığı bulunduğuna işaret etti.

Bu dönemde radyo ve televizyon yayınlarını durdurma yaptırımının  RTÜK değil doğrudan doğruya Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) ait olduğunu, amacın ise seçim ortamında siyasi partilerden herhangi birinin lehine ya da aleyhine oluşabilecek yanlı yayını önlemek olduğuna işaret eden Turan, şunları söyledi:

''Seçim dönemlerinde radyo ve televizyonlar YSK'nın aldığı kararlara uygun yayın yapmak zorundadırlar. Ancak, ülkemizde her dönemde olduğu gibi bu seçim döneminde de medya etiği uygulanmamıştır.Bazı televizyon kanalları YSK'nın koyduğu kuralları tümüyle yok sayarak fiili durum oluşturmuşlardır. Kararlar tümüyle gözardı edilmiş, demokratik düzen içinde baskıcı ve zorbacı medya anlayışı belli bir medya grubu tarafından uyguanmıştır. Bunun sonucu olarak daYSK bazı televizyonlara yayın durdurma kararı vermiştir.''

YSK'nın karar verdiği kararların herhangi bir üst kurulun denetimine tabi olmadığını, kararların itiraza kapalı olduğunu vurgulayan, Turan, ''Yasalara uymayanlar yayın ilkelerini ihlal etmiş sayılırlar. RTÜK, seçim dönemlerinde YSK'nın verdiği kararları sadece uygulamaktadır'' dedi.

 

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle