Gündem Haberleri

  RTÜK için suç duyurusu

  Hürriyet Haber
  08.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklandıktan bir gün sonra tahliye edilen Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek, hakkındaki, “Maksatlı ve gerçek dışı bilgileri içeren yayınlara müdahale etmedikleri” gerekçesiyle RTÜK üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu.

  Çiçek, RTÜK üyelerinin, “görevi ihmal” suçundan yargılanmalarını istedi. Çiçek’in avukatı Mustafa Çevik’in Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdiği dilekçede, “Taraf gazetesinde 12 Haziran 2009 tarihinde yayımlanan haberle gündeme gelen ‘kâğıt parçasının’ kimler tarafından üretildiği ve bahse konu gazeteye servis edildiğine yönelik araştırma ve soruşturmaların devam ettiği” vurgulandı ve yayın yasağı konulduğu hatırlatıldı. Dilekçede şunlar kaydedildi: “Bahse konu yasal yayın yasağına rağmen kâğıt parçası hakkındaki yayınların sürdürülmesi ve bu konuda başta RTÜK olmak üzere ilgili kamu kurumlarının gerekli tedbirleri almaması, anayasal hukuk devleti ve hukukun üstünlüğü ilkesinin açıkça ihlal edilmesidir. Taraf gazetesinin yasa dışı yayınları üzerine, RTÜK’ün denetim sorumluluğunda olan bazı televizyon kanallarının yayınlarında, Çiçek’in adı, unvanı, imzası ve en önemlisi resmi deşifre edilerek, bazı fanatik kişi ve örgütlere hedef gösterilmesi ile RTÜK’ün yasal sorumluluğuna verilen yayın ilkelerinin maksatlı ve sistemli olarak ihlal edilmesine neden olunmuş ve açıkça suç işlenmiştir.”

  RTÜK’ten savunma

  Albay Dursun Çiçek’in RTÜK üyeleri hakkında suç duyurusuna yanıt geldi. RTÜK’ün yazılı açıklamasında özetle şu ifadeler yer aldı: “Herhangi bir programa, yayınlanmadan önce, yapım aşamasında müdahale edilmesi mümkün değildir. Üst kurul üyelerimizin adı geçen şahsa yönelik haberlere müdahale etmediği ve bu nedenle görevi ihmal suçu işledikleri iddiasının kurulumuz yetki ve sorumluluğunu aldığı kanun ve ilgili mevzuatla bağdaşmamaktadır.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı